کورونا در اسرائیل: شمار قربانیان یک تن افزایش یافته و شمار مبتلایان بالا می رود و مقررات سختگیرانه تر می شود

 

به موجب آخرین آماری که پیش از ظهر امروز در اورشلیم انتشار یافت، یک تند دیگر برقربانیان افزوده شد و به سیزده تن بالغ گردید، و همرمان بر شمار مبتلایان نیز افزوده شده و به ۳۸۶۵ تن رسیده است و با اجرای مقررات سختگیرانه تر در مورد خروج افراد از خانه، شمار بیکاران رو به افزایش گذاشته و نرخ بیکاری در سراسر کشور به ۲۲ درصد کل نیروی کار رسیده است که یک بیکاری گسترده محسوب می شود.

اکثر قربانیان، افراد سالخورده ای بودند که پیشینۀ بیماری های قبلی نیز داشتند. ولی شماری از آنان نیز افراد سالم بوده اند. شمار مبتلایان، تا پیش از ظهر امروز به ۳۸۶۵ نفر رسیده که وضع جسمانی ۶۶ نفرآن ها وخیم گزارش شده است. همچنین اعلام شد که ۸۹ نفر به طور کامل شفا یافته و به خانه های خود بازگشته اند.

بنابر آماری که بر حسب تقسیم بندی منطقه ای انتشار یافته، دو شهر اورشلیم و بنه براک که شمار زیادی از جمعیت آن ها مذهبیون شدید هستند، درصد مبتلایان بیش از نقاط دیگر است. گرچه در روزهای اخیر رهبران روحانی این جوامع توصیه کرده اند که آن ها از توصیه های وزارت بهداشت اسرائیل پیروی کرده و در خانه بمانند، ولی این توصیه هنوز به طور کامل اجرا نمی شود و شمار زیادی از افراد و به ویژه جوانان آن ها به خیابان می آیند و رفت و آمد می کنند.

در آیین خاکسپاری یک فرد روحانی در بنه براک که بر اثر ابتلا به کورونا فوت کرده است، حدود پانصد نفر شرکت داشتند که بی تردید، شیوع بیماری را گسترده تر می کند.

انتظار می رود که از فردا (دوشنبه) از شمار افرادی که حق رفت و آمد آزاد دارند، کاسته شود. نتانیاهو خواستار آن شده که کارخانجات اسرائیل، شمار کارگران خود را به بیست درصد کاهش دهند. مقامات وزارت اقتصاد همچنان با اجرای این پیشنهاد مخالفت می ورزند و برای ادامه کار برخی کارخانجات و ادامه تولید برخی محصولات صنعتی پای می فشارند.

برای اجرای مقررات منع آمد و شد، ارتش اسرائیل اعلام کرده که چند گردان از سربازان خود را در اختیار نیروهای پلیس خواهد گذاشت. شمار تقریبی این سربازان سه هزار نفر اعلام شده، ولی آن ها به تدریج و بر حسب ضرورت وارد صحنه خواهند شد. مقرر گردیده که این سربازان مسلح باشند، ولی حق تیراندازی و یا بازداشت افراد را ندارند و تنها ماموریت آنان، یاری رسانی به افراد پلیس است که از اختیارات لازم برخوردار هستند.

در اسرائیل تاکنون در میان زندانیان، حتی یک مورد نیز ابتلا به کورونا تشخیص داده نشده است. با این همه اسرائیل قصد دارد از تراکم زندانیان بکاهد و قرار است هزاران نفر آن ها در روزهای آینده برای همیشه و یا به طور موقت آزاد شوند.

صرف نظر از محدودیت های خروج از خانه، زندگی عادی در اسرائیل ادامه داد و تامین مایحتاج عمومی از طریق سوپرمارکت ها دنبال می شود. بسیاری از این فروشگاه ها، سفارش های مشتریان را از طریق اینترنت دریافت می کنند و بسته های مواد غذایی را به خانه های آن ها می فرستند.

همچنین تدریس از راه دور، در ابعاد گسترده در مورد دانش آموزان ابتدایی و متوسطه و همچنین دانشجویان دانشگاه ها و مدارس عالی دنبال می شود.

در عین حال، کاسبکاران و صاحبان مشاغل غیر مهم و از جمله رستوران ها به شدت شکایت می کنند که در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند، ولی هنوز کمک های مالی دولت، به طور نهایی تعیین نشده است.

برای آن که افراد سالخورده ناچار نشوند از خانه بیرون آیند، اداره بیمه اجتماعی اعلام کرده که مستمری ماهیانه آن را به در خانه هایشان خواهند آورد. تا پیش از کورونا، این مستمری به نزدیکترین شعبه پست خانه فرستاده می شد.