کورونا در اسرائیل: نتانیاهو ویروس نگرفته است، محدودیت ها شدیدتر شد و دولت بودجه کمکی کلانی را تصویب کرد

بانوی ۴۸ ساله اسرائیلی، آخرین قربانی کورونا در اسرائیل، که دو کودک خردسالش یتیم شدند

با آن که ظاهرا از شتاب گسترش کورونا در اسرائیل کاسته شده، و امیدواری محدودی به وجود آورده، از امروز (سه شنبه) محدودیت های بیشتری به هدف جداسازی فیزیکی افراد و خروج از منزل برقرار گردید و از جمله همه نیایشگاه های یهودی، اسلامی و مسیحی بسته شد و برگزاری هر همایشی ممنوع گردید، ولی هنوز برای خاکسپاری می توان حداکثر به بیست نفر اجازه حضور داد، عروسی ها فقط در محیط خانه و آن هم حداکثر با حضور ده نفر قابل برگزاری می باشد.

از حمله مقررات دیگر آن است که شمار کارمندان و کارگران در همه رشته های ضروری به بیست درصد محدود می شود و صنایع و کسب و کاری که جنبه ضروری ندارد، همچنان بسته خواهد ماند.

بیرون رفتن از منزل، اگر برای تهیه آذوقه یا دارو و یا به هدف شرکت در خاکسپاری یا بیمارستان باشد، هنوز آزاد است. تماس افراد با یکدیگر به حداکثر دو نفر محدود گردیده است.

امروز یک تن دیگر در اسرائیل درگذشت که یک بانوی ۴۸ ساله بود که سابقه چند نوع بیماری داشت. بدین سان، شمار افراد درگذشته در اسرائیل به هفده تن رسید. روز گذشته خبر رسید که یکی از اعلام شدگان، به علت بیماری های دیگر جان باخته و به کورونا مبتلا نبوده است.

به موجب آخرین آماری که پیش از ظهر امروز انتشار یافت، شمار مبتلایان به ۴۸۳۱ تن رسیده که هشتاد تن از آنان بستری هستند و حال بیش از چهل تن، وخیم گزارش شده است. شمار شفایافتگان به ۱۶۳ تن بالا رفته، ولی هنوز در مقایسه با مبتلایان، رقم مهمی به نظر نمی آید. مبتلایانی که حالشان خوب است، در هتل ها در حال قرنطینه هستند و تحت نظر پزشکان قرار دارند.

یکی از اقدامات دولت اسرائیل برای محدود ساختن شیوع بیماری، نقشه برداری و یا غربالگری در مورد محل سکونت افراد است. از شهروندان خواسته شده که بدون افشای نام خود، ولی با ذکر محل سکونت، به چند پرسش که نشانگر علامات کورونا می باشد پاسخ دهند. این اطلاعات گردآوری و بررسی خواهد شد تا مشخص گردد که در کدام محله و کدام شهر بیشترین آمار مبتلایان احتمالی وجود دارد و در آن مکان قرنطینه سختگیرانه تری برقرار گردد.

دو مشکل اساسی اسرائیل، همچنان متقاعد ساختن مذهبیون اولترا ارتدوکس یهودی و همچنین فلسطینیان و اعراب کشور است. شب گذشته درگیری های سختی بین اولترا ارتدوکس ها و پلیس پیرامون حضور در اجتماعات و دایر بوردن کلیساها رخ داد.

در نواحی فلسطینی نشین اطراف اورشلیم نیز، اسرائیل به ماموران انتظامی حکومت خودگردان فلسطینی اجازه داده با یونیفرم کامل و اسلحه، به فعالیت بپردازند و از خروج افراد از خانه جلوگیری کنند.

دولت اسرائیل برای یاری رسانی به کارگران بیکار شده و همچنین کمک مالی به کاسبکاران و شرکت های بازرگانی بودجه کلانی را به مبلغ ۲۲ میلیارد دلار تصویب کرد.

و خبر خوشحال کننده پایانی آن که، رسما اعلام شد که آقای بنیامین نتانیاهو به دنبال دیداری کاری هفته پیش با بانوی مشاور خود، ویروس نگرفته و تندرست است. او در روزهای اخیر، همیشه فاصله دو متری با دیگران را رعایت می کند