کورونا در اسرائیل همچنان بالا می رود، ولی بخت برپایی دولت جدید در آینده نزدیک، پایین می آید

مهلت بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید برای برپایی کابینه آینده اسرائیل، نیمه شب فردا (سه شنبه) به پایان میرسد. ولی او در یک نامه رسمی به مقام ریاست جمهوری، پرزیدنت روبی ریولین، درخواست کرده است که مهلت او طبق بانون دو هفته دیگر تمدید شود.

گانتس در این تقاضانامه نوشته است که مذاکرات با لیکود به مرحله خوبی رسیده و به مدت زمانی بیشتر نیاز دارد تا به انجام برسد و بتوان دولت آینده را برپا ساخت. در مقابل، سیاستمداران حزب لیکود نیز به طور جداگانه خطاب به رئیس جمهوری نوشته اند که تقاضا دارند بنیامین نتانیاهو به ماموریت تشکیل کابینه گماشته شود. آن ها استدلال می کنند که بنی گانتس در انجام این ماموریت ناموفق بوده و احتمالی برای توانایی او وجود ندارد.

معمولا، مقام رئیس جمهوری پیش از آن که به چنین تقاضاهایی پاسخ دهد، از طریق مشورت با سران احزاب مختلف بررسی می کند که کدام یک از شخصیت ها بخت بیشتری برای موفقیت در این ماموریت دارد.

درباره پاسخ احتمالی رئیس جمهوری، ارزیابی های متفاوتی ارائه شده است. یک گروه می گویند که با فروپاشی جبهه حزبی ابی و سفید، و این واقعیت که شمار کرسی های گانتس و طرفدارانش از ۳۳ کرسی به ۱۹ تا ۲۰ کرسی کاهش یافته، نتانیاهو از طرفداری بیشتری برخوردار است و ماموریت را باید به او سپرد. در یک ارزیابی دیگر گفته شده که ممکن است پرزیدنت ریولین به درخواست گانتس پاسخ منفی بدهد و ماموریت را به نتانیاهو واگذار سازد.

نتانیاهو شب گذشته با انتشار یک پیام رسانه ای، از گانتس دعوت کرد که دوباره به گفتگو بپردازند. ولی گانتس از این شیوه رفتاری ابراز شگفتی کرد و در پاسخ نوشت که اگر رهبر لیکود واقعا خواهان ادامه گفتگوها می باشد، بهتر است به جای انتشار بیانیه رسانه ای، مستقیما با خود او تماس بگیرد و از این گونه اقدامات نمایشی دوری جوید.

بدین سان، احتمال برپایی دولت آینده اسرائیل همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و عاقبت آن مشخص نشده است.