کورونا در اسرائیل: وزیر بهداشت و همسرش در شمار مبتلایان هستند. آیا نخست وزیر باید دوباره به قرنطینه برود؟

وزیر بهداشت (نفر دوم از راست) که از یهودیان اولترا اورتودوکس است و با همسرش به کورونا مبتلا شده است. این عکس هفته پیش در جریان همایش رسانه ای سران امور بهداشت کشور گرفته شده است

در همان حال که واگیری از ویروس کورونا در اسرائیل به سرعت ادامه دارد، انتشار این خبر که وزیر بهداشت و همسرش نیز به کورونا مبتلا شده اند، نگرانی های بیشتری برانگیخت و این امر ایجاب می کند که نخست وزیر نیز دوباره راهی قرنطینه شود و اوضاع کشور را با هدایت از راه دور مدیریت کند. روز گذشته اعلام شده بود که نتیجه آزمایش از بنیامین نتانیاهو منفی بوده و او مبتلا به کرونا تشخیص داده نشده و از این رو می تواند به قرنطینه پایان دهد. ولی امروز، با انتشار خبر واگیری توسط وزیر بهداشت و همسرش، به قرنطینه باز می گردد.

شمار قربانیان کورونا در اسرائیل هر روز بالاتر می رود و در آخرین خبری که پیش از ظهر امروز انتشار یافت، این شمار به ۳۱ تن رسیده و نشان می دهد که تنها در شبانه روز گذشته، یازده تن بر شمار جانباختگان افزوده شده است.

همچنین بر شمار مبتلایان در ظرف یک روز ۶۲۰ تن افزوده شده و هنگام تنظیم این خبر به ۲۱۱ر۶ تن بالا رفته است. همچنین اعلام شد که ۲۸۹ نفر هم شفا یافته اند که گرچه امیدوار کننده است، ولی هنوز نمی تواند موجب آرامش خاطر شود.

۱۰۷ تن از مبتلایان در وضع بدی به سر می برند و جانشان در خطر است و پزشکان می کوشند آن ها را از مرگ احتمالی نجات دهند.

در آخرین دستور نخست وزیر به هدف سخت تر کردن مقررات آن است که هر کس از خانه بیرون می رود، باید ماسک روی دهان و بینی خود بیاویزد. این دستور تا کنون در اسرائیل اجباری نبود، و این در حالی که بسیاری از افراد با ماسک به خیابان می آمدند.

در اسرائیل سه کانون اصلی شیوع کورونا تشخیص داده شده که مقامات مسئول می کوشند با در پیش گرفتن شیوه های مناسب، از ادامه آن جلوگیری کنند.

خطرناک ترین کانون، شهر مذهبی بنه براک در حومه تل آویو در مرکز اسرائیل است که اکثر ساکنان آن اولترا ارتدوکس هستند و تا روزهای گذشته نسبت به مقررات احتیاطی بی اعتنایی کرده بودند و درصد مبتلایان در آن جا دو برابر نقاط دیگر کشور است. اهالی شهرهای اطراف بنه براک خواستار برقراری قرنطینه کامل در آن شهر شده اند.

آن چه خطر را افزایش می دهد این واقعیت است که هر خانواده یهودیان اولترا ارتدوکس چندین فرزند دارند و اگر فردی مبتلا شود و از خانه خارج نگردد، دیگران را نیز مبتلا خواهد کرد. وزیر بهداشت اسرائیل نیز که اعلام شد همراه با همسر خویش مبتلا شده، از شخصیت های اولترا ارتدوکس کشور است.

همچنین سخن از قرنطینه کردن محله ای در جنوب شهر تل آویو می باشد که اکثر اهالی آن را پناهجویان غیرقانونی از کشورهای آفریقایی تشکیل می دهند.