کورونا در ایران :  در یک روز، ۳۸۶ تن دیگر جان دادند

وزارت بهداشت اعلام کرد:  در۲۴ ساعت گذشته تاکنون (شنبه)،   ۳۸۶ تن جان باختند و ۷۸۲۰تن  دیگر مبتلا شدند

سیما لاری گفت : در شبانه روز گذشته تاکنون «  ۳۸۶ تن از مبتلایان جان دادند، که حدود ۱۳ تن از روز قبل بیشتر شده است و آمار جان باختگان این بیماری به ۳۴ هزار و ۸۶۴ تن رسیده است.

او افزود: « از ظهر روز گذشته تا امروز، ۷۸۲۰  تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود  ۱۹۱ تن از روز قبل بیشتر شده است و در مجموع به ۶۱۲ هزار و ۷۷۲ تن رسیده است».

لاری  گفت:   ۵۱۸۵ تن از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند و حالشان بسیار وخیم است

او در ادامه افزود: ۳۱ استان کشور در وضعیت قرمز نارنجی و زرد قرار دارند.

در ادامه این خبر،   گزارش های تکان‌دهنده ای  از بهشت زهرا تهران؛ در شبکه های اجتماعی منتشر شده که گویای آن است که افزایش مرگ و میر ناشی از کورونا در پایتخت باعث شده که سالن‌های تطهیر دیگر پاسخگوی این حجم مراجعه نباشند.

در این گزارش آمده است که از یک هفته قبل تعداد جنازه‌های ورودی به بهشت زهرا بیش از ظرفیت سالن‌های تطهیر و پرسنل شاغل در آن است و مسئولان مجبورند تعدادی از جنازه‌ها را در سوله‌های مدیریت بحران نگهداری کنند.

در ادامه گزارش امده است که جنازه‌های فراتر از ظرفیت در سوله بحرانی که در نزدیکی ایستگاه مترو حرم مطهر قرار دارد، نگهداری می‌شود تا پس از شست‌وشو توسط افراد داوطلب در ساعات عصر و شب، برای دفن در روز بعد آماده شوند.

در پی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان تهران، کمیته بررسی مشکلات حوزه سلامت این استان با تعطیلی دو هفته‌ای موافقت کرد.

این کمیته، این تعطیلی دوهفته‌ای را برای «بازسازی توان» کادر درمان در این استان ضروری اعلام کرده است.

همچنین مقام‌های وزارت بهداشت نیز «خستگی و فرسودگی» نیروی انسانی و کادر درمان و بهداشت را «نگران‌کننده» دانسته و هشدار داده‌اند که «اگر امواج جدید کرونا از ظرفیت‌های اشباعی بالاتر رود، حتما این موضوع تبدیل به یک چالش جدی خواهد شد.»

علیرضا زالی، سرپرست  ستاد مقابله با بیماری کورونا در تهران روز نیز  گفته بود که بیش از ۴۰ درصد بیماران بدحال کرونایی سراسر ایران، در بخش‌های مراقبت های ویژه بیمارستان‌های تهران بستری هستند .

استان تهران با توجه به جمعیت زیاد آن همواره پرچالش‌ترین استان از نظر درگیری با کرونا معرفی شده است.