کرونا رهبران سیاسی اسرائیل را به هم نزدیک ساخته و احتمال برپایی دولت آینده بیشتر شده است

گسترش ویروس کورونا در اسرائیل، احتمالا یکی از عواملی بود که رهبران سیاسی کشور را متقاعد ساخت در گفتگوها برای برپایی دولت آینده نرمش بیشتری نشان دهند و امروز (شنبه) ارزیابی شد که دیدگاه های بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس در حدی به هم نزدیک شده که احتمال دارد در ظرف هفته جاری توافق نهایی به دست آید.

این دو رهبر لیکود و آبی و سفید، روز گذشته (آدینه) نیز دیدار و گفتگوی مفصلی داشتند که در پایان آن، گانتس به خبرنگاران گفت که درباره اکثر موضوع های مورد بحث پیشرفت های خوبی به دست آمده و توافق هایی صورت گرفته، ولی هنوز دو سه نکته اساسی وجود دارد که باید حل شود.

یکی از اختلافات عمده که هنوز باقی مانده آن است که نتانیاهو با استناد به قولی که به هم پیمانان راستگرای خود داده، اصرار دارد که اسرائیل در نخستین فرصت ممکن، رسما نوار ساحلی موسوم به “دره اردن” را که در فاصله بین کرانه باختری و کشور اردن قرار دارد، به خاک خود ضمیمه کند تا حضور اسرائیل در آن نقطه، از رخنه یابی تروریست ها به کرانه باختری و یا قاچاق اسلحه به آنجا، جلوگیری شود.

نتانیاهو می گوید که با استناد به طرح صلح پرزیدنت ترامپ، چنین اجازه ای به اسرائیل داده شده و اهمیت تسلط اسرائیل بر این نوار ساحلی به تایید ایالات متحده رسیده و نباید در اجرای آن، وقت را از دست داد.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تا چند ماه دیگر برگزار می شود و نتانیاهو بر این باور است که پیش از آن، باید الحاق دره اردن به خاک اسرائیل عملی شده باشد.

ولی بنی گانتس می گوید که چنین اقدامی باید همراه با گام های دیگر در راه اجرای طرح صلح پرزیدنت ترامپ انجام گیرد. رهبران امور در ایالات متحده نیز به نتانیاهو تذکر داده اند که نباید به اقدامات یک جانبه دست بزند. ولی نخست وزیر به احزاب راستگرا قول داده که در انتظار نخواهد نشست و این گام را در نخستین فرصت برخواهد داشت.

یکی دیگر از موارد اختلاف بین دو جناح، انتصاب برخی از شخصیت های دو حزب به مقام وزارت بوده است که تصور می رود در این زمینه توافق حاصل شده و اختلافات موجود نیز قابل حل است.

در همین حال، حزب راستگرای “یمینا” به رهبری نفتالی بنت که در حال حاضر مقام وزارت دفاع را به عهده دارد، تهدید کرده که اگر سمت های مهمی نگیرد، به دولت آینده نخواهد پیوست. ولی این تهدید، نگرانی عمده ای در حزب لیکود به وجود نیاورده است.

یک دیدگاه

Comments are closed.