کورونا و بحران اقتصادی فزاینده موجب شد که بانک مرکزی یک رشته تسهیلات مالی به بدهکاران اعطا کند

رییس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد:  سررسید وام‌های قرض‌الحسنه و تسهیلات مالی برخی کسب‌وکارها به تعویق افتاد. علت اتخاذ این تصمیم آن است که وضع اقتصادی رژیم هر روز بحرانی تر می شود و ویروس کورونا نیز به کسب و کار مردم آسیب زیاد وارد آورده است.

عبدالناصر همتی، گفت که اقساط تسهیلات کسب و کارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع کرونا دچار مشکل شده‌اند و همینطور اقساط تسهیلات قرض‌الحسنه تمام اشخاص، در ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ بدون وضع هرگونه جریمه یا کارمزد به زمان انتهای اقساط آنها منتقل شد.

گفتنی است هتل‌ها، رستوران‌ها و بخشی از حمل و نقل شامل این کسب و کارها می‌شوند با این حال آقای همتی گفته است مصادیق کسب و کارها از سوی دولت تعیین می‌شود.

رییس صنف رستوران های تهران پیشتر گفته بود: وضعیت کسب و کار خوب نیست و بیشتر رستوران ها بسته شده اند. شمار زیادی از انان نیز که فعالیت می کنند مشتری ندارند.

در یک نمونه دیگری از پنهان کاری های رژیم  که به هر نحوی از انتشار اخبار واقعی ویروس کرونا  جلوگیری میکند.معاون دادستان قم اعلام کرد که عامل انتشار فیلم غسالخانه قم  بازداشت شد. پیشتر یکی از شهروندان قمی با انتشار ویدئویی از غسالخانه بهشت معصومه قم آمار دقیق جان باختگان کرونا را در این شهر نشان داده بود.

حکومت ایران از هر روشی برای جلوگیری از انتشار اخبار ویروس کرونا استفاده می کند، بر همین اساس  اخیرا نیز به پزشکان و پرستاران دستور داده اند که به هیچ وجه حق ندارید که در این باره اقدام کنید.

معاون دادستان قم تاکید کرد:‌ «هر کسی که درباره کرونا خبر یا تصویر جعلی یا بدون مجوز منتشر کند و امنیت روانی جامعه را بر هم بزند، مجرم است و با آن برخورد قاطع می شود.»

سخنگوی قوه قضائیه نیز در ارتباط با : نازنین زاغری در سلامت کامل است

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه نیز در ارتباط با مبتلا شدن نازنین زاغری زندانی ایرانی بریتانیایی به کرونا گفت : «نازنین زاغری در سلامت کامل است و فضاسازی شد و دیروز با خانواده‌اش تماس داشت.»

وی درباره اعطای مرخصی به زندانیان گفته است که بیش از ۵۴ هزار نفر از زندانیان به مرخصی رفته‌اند. اسماعیلی گفته است که سلامت زندانیان برای ما مهم است و امنیتی و غیرامنیتی ندارد.