کوفی عنان درگذشت، وی در دوران دبیرکلی سازمان ملل، برای آزادی جوانان یهودی ایرانی نیز تلاش کرد

زنده نام کوفی عنان دبیرکل پیشین سازمان ملل در دیدار با آقای ژاک ماهفر در ژنو

درگذشت کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل، در بسیاری از کشورهای جهان با ابراز تاسف روبرو شد. این رهبر آفریقاییِ بزرگترین نهاد بین المللی، در مدت ده سالی که این سمت را به عهده داشت، خدمات بزرگی به بشریت کرد و می تواند نمونه ای از انسان های والا باشد که حقوق بشر و موازین انسانی، مشعل راه آنان است.

کوفی عنان که در سن هشتاد سالگی چشم از جهان فروبست در سال ۱۹۹۷ به دبیرکلی سازمان ملل رسید و بیش از هشت سال در این پست خدمت کرد. او به خاطر خدمات انسانی خود، به دریافت جایزه صلح نوبل نیز نائل شد.

وی در یک خانواده مرفه در کشور غنا چشم به جهان گشود و پس زا دوران دبیرکلی سازمان ملل نیز به خدمات اجتماعی ادامه داد.

کوفی عنان، در سال ۲۰۰۶ پس از شنیدن سخنان محمود احمدی نژاد که هولوکاست را انکار کرده بود، تصمیمی از تصویب سازمان ملل گذراند که همه کشورهای جهان، روزی را با نام “هولوکاست” برگزار کنند، تا همگان در سراسر جهان بدانند که بر یهودیان در جنگ جهانی دوم چه گذشت و حکومت آلمان نازی به چه جنایاتی دست زد. هدف کوفی عنان آن بود که مردمان دنیا با فجیع بودن این جنایات آشنا شوند و از تکرار آن در جهان جلوگیری کنند.

ولی کمتر کسی می داند که کوفی عنان در نجات جان سیزده نفر جوان یهودی ایرانی نیز نقش داشت و آن هنگامی بود که رژیم ایران به علت اختلافات داخلی این جوانان را بازداشت کرد و آنان را به جاسوسی متهم ساخت و بیم آن می رفت که آنان را به مرگ محکوم سازد.

البته در وضعیت سیاسی کنونی در ایران، حتی تلاشگران حقوق بشر و حامیان محیط زیست را نیز به جاسوسی متهم می سازند. ولی در آن دوران، نزاع بین دو جناح در حکومت موجب شد که جناح تندرو به هدف بحرانی کردن روابط ایران با کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده، به این آدم ربایی دست بزند و دولت به اصطلاح میانه رو را در تنگنا قرار دهد.

آقای ژاک ماهفر که یکی از چهره های برجسته یهودیان ایرانی است و در ژنو اقامت دارد، در آن هنگام با کوفی عنان آشنایی و دوستی نزدیک داشت . او در یک دیدار خصوصی، جریان آن بازداشت شدگان را به آگاهی او رساند و درخواست کمک کرد. کوفی عنان قول همکاری داد و از آقای ماهفر درخواست کرد که همه اطلاعات خود را در این باره به صورت کتبی به وی ارائه دهد.

یک سال پس از تلاش های آقای ماهفر و کوفی عنان و رهبران کشورهای جهان و همچنین کوشش نهادهای بین المللی بود، که شماری از آن سیزده تن آزاد شدند و چند تن دیگر نیز پس از یکی دو سال، و بعد از آن که نزاع بین جناح های حکومتی تا حدودی فروکش کرد، آزادی خود را باز یافتند.

وزارت خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای، از درگذشت کوفی عنان ابراز تاثر کرد و یادآور شد که او در سمت دبیرکل سازمان ملل یکی از تلاشگران پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها بود و از این کشور دیدن کرد. در این بیانیه همچنین آمده است که کوفی عنان با شهامت بسیار، تلاش کشورهای عرب را برای آسیب رساندن به حق موجودیت اسرائیل خنثی کرد.

یک دیدگاه

Comments are closed.