کیسینجر هشدار داد : آمریکا با ورود به منازعه با چین جهان و خود را به مخاطره می‌اندازد

هنری کیسینجر، دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی در هشدار به دولت بایدن گفت که ایالات متحده برای تضمین ثبات جهانی باید با چین در مورد نظم نوین جهانی تفاهم کند، در غیر این صورت، دنیا با برهه خطرناکی، مانند دوران پیش از جنگ جهانی اول روبرو خواهد شد.

کیسینجر،عهده‌دار منصب وزیر امور خارجه در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون و جرالد فورد، در برخی از مهمترین رویدادهای سیاسی دهه هفتاد قرن گذشته، تأثیر بسزایی داشته است.

وی افزود که موضوع مهم این است که آیا ایالات متحده و متحدان غربی آن می‌توانند با چین در مورد یک نظم نوین جهانی به تفاهم برسند؟

کسینجر گفت:  «اگر تکلیف این موضوع روشن نشود و در این زمینه با چین به تفاهم نرسیم، در شرایطی مشابه با اوضاع پیش از جنگ جهانی اول در اروپا قرار خواهیم گرفت که مناقشه‌های مداوم به صورت خلق الساعه حل و فصل، و در برخی موارد یکی از این منازعه‌ها از کنترل خارج می‌شد.»

وی افزود: «اوضاع اکنون خطرناک تر از گذشته بوده و سلاح‌های فوق مدرن هر دو طرف می‌تواند منجر به بروز درگیری بسیار خطرناکی شود».

کسینجر گفت: برای ایالات متحده احتمالاً مذاکره با حریفی مانند چین دشوار خواهد بود. حریفی که در آینده نزدیک به برتری دست یافته و در برخی از عرصه‌ها، پیشرفته تر خواهد شد.

وی در ادامه  با ستایش از چین به خاطر سازماندهی خود در تحقق برتری تکنولوژیک تحت نظارت دولت افزود: مسئله دیگر این است که آیا چین زیر بار این نظم نوین جهانی خواهد رفت یا نه؟

کسینجر گفت:  غرب نیز باید عملکرد خود را به شکلی ساختاری بهبود بخشد.

وی افزود: «غرب باید اعتماد به نفس داشته باشد … این مشکل داخلی ماست، نه مشکل چین».

به نظر کیسینجر توان اقتصادی چین به این معنا نیست که این کشور در قرن معاصر لزوما در دیگر عرصه‌های فناوری نیز برتری خواهد یافت.