کیهان تهران: «حق داریم کشتی های عربی در خلیج فارس را نیز متوقف کرده به جستجوی اسلحه بپردازیم»

مباحثات اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد ادامه تحریم تسلیحاتی علیه حکومت اسلامی ایران، قرار است در ساعات بعد از ظهر امروز به وقت اسرائیل، در نیویورک و به صورت مجازی برگزار شود. روسیه و چین اعلام کرده اند که علیه این طرح رای خواهند داد. ولی ایالات متحده همچنان به تلاش ادامه می دهد تا کشورهای بیشتری را متقاعد سازد که پشتیبانی از این طرح، خدمت به برقراری امنیت در خاورمیانه است.

وزیر خارجه ایالات متحده، نماینده آمریکا در سازمان ملل و شخص پرزیدنت ترامپ و همچنین سرپرست آمریکایی اجرای تحریم علیه رژیم ایران، بارها در روزهای اخیر گفته اند که اگر به رژیم ایران، دوباره امکان خرید و فروش اسلحه داده شود، امنیت خاورمیانه با شدت بیشتری به خطر خواهد افتاد و امنیت منطقه مختل خواهد شد.

روسیه و چین که هشت سال پیش به این قطعنامه رای موافق داده بودند، اکنون از آن جهت با آن مخالفت می ورزند که امید دارند بتوانند مقادیر کلانی اسلحه به حکومت ایران بفروشند.

رژیم، گرچه در سال های اخیر مقادیر کلانی موشک ذخیره کرده و ادعا می کند که به دستگاه های رادار و تجهیزات پدافند هوایی بسیار پیشرفته مجهز است، ولی کارشناسان نظامی ارزیابی می کنند که اکثر این تجهیزات عقب مانده است و رژیم ایران به تکنولوژی روسی و چینی که قطعا پیشرفته تر محسوب می گردد، نیاز دارد.

در عین حال، بعید می نماید که کشوری در خاورمیانه و یا دیگر نقاط جهان وجود داشته باشد که بخواهد اسلحه ساخت حکومت اسلامی ایران را خریداری کند.

این واقعیت که شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه مشترک خواهان ادامه تحریم ها علیه رژیم ایران شده اند، دلگرمی بزرگی برای تلاش ایالات متحده می باشد.

روسیه و چین، با این کشورهای نیز داد و ستد گسترده دارند و باید خواسته های آنان را نیز در نظر بگیرند، و این امر امیدی در دل سیاستمداران آمریکایی به وجود آورده است.

رویداد خطرناک در این رابطه، مقاله اساسی امروز روزنامه کیهان چاپ تهران است که با استناد دروغین به برخی معاهدات بین المللی نوشته است که اگر تحریم تسلیحاتی ایران ادامه یابد، این کشور اجازه خواهد داشت کشتی های متعلق به امیرنشین ها را نیز در آب های خلیج فارس متوقف سازد و برای یافتن جنگ افزار، در آن ها به جستجو بپردازد.

رژیم ایران از هنگام سقوط صادرات نفت خود، تهدید کرده که ممکن است جلوی صادرات امیرنشین ها را بگیرد. ولی تا کنون جرات نکرده این تهدید را عملی سازد و اکنون به دنبال بهانه دیگری می گردد تا امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را مورد تهدید قرار دهد.

اسرائیل نیز حمایت قاطع خود را از طرح ایالات متحده برای ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه حکومت ایران بیان داشته است.

ژنرال نیروهای ذخیره، بنی گانتس وزیر دفاع، روز گذشته (دوشنبه) در نشست کمیسیون امنیت و امور خارجی کنست (پارلمان اسرائیل) از جمله گفت: «دولت اسرائیل به تماس های خود با کشورهای دیگر ادامه می دهد تا آن ها را به این باور برساند که از طرح ایالات متحده برای ادامه تحریم های تسلیحاتی علیه حکومت ایران جانبداری کنند. او گفت: حکومت ایران یک رژیم فتنه گر است و ادامه تلاش تسلیحاتی آن، امنیت خاورمیانه را بیش از پیش به خطر می اندازد.