کیهان: حکومت ایران روح‌الله زم را قربانی کرد تا به اروپایی هشدار دهد در امور رژیم دخالت نکنند

روزنامه کیهان، سخنگوی علی خامنه‌ای رهبر ایران درباره دلیل اعدام روح‌الله زم نوشت: «در عرف بین‌الملل، حمایت از جاسوسان بازداشتی در یک کشور، حامیان آنها را زیر علامت سوال می‌برد و بنابراین دولت‌ها اغلب از پذیرش مسئولیت طفره می‌روند و دخالت خود در جاسوسی را انکار می‌کنند. اما برخی دولت‌های اروپایی پس از اعدام روح‌الله زم سرشبکه باند آمدنیوز، به محکوم کردن این اقدام پرداختند».

این روزنامه وابسته به خامنه ای در ادامه افزود: «به نظر می‌رسد علت عمده این دستپاچگی این است که از نگاه آنها طی چند سال اخیر هزینه جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی در ایران بسیار پایین آمده بود و همچنین برخی متهمان، پس از تحمل چند سال حبس، در جریان مبادله آزاد می‌شدند. بنابراین، سرویس‌های جاسوسی انگلیس و فرانسه و آلمان، به سوژه‌های خود اطمینان می‌دادند که خطری آنها را تهدید نمی‌کند و به نوعی مورد حمایت هستند».

کیهان در ادامه نوشت: «اما اعدام روح‌الله زم، نشان داد دوره جدیدی در برخورد با عناصر وطن‌فروش و خائن به امنیت ملی آغاز شده است؛ دوره‌ای که به شناسایی و شکار مزدوران سرویس‌های جاسوسی در داخل خاک ایران محدود نمی‌شود و ابعاد فرامرزی یافته است».

این روزنامه وابسته به بیت رهبری در ادامه  با تهدید مخالفین رژیم ایران  به سرنوشت زم نوشت، شکار ریگی در آسمان ایران و سپس شکار زم، جمشید شارمهد و حبیب اسیود حاکی از این است که برخی عناصر “وطن‌فروش و خائن به امنیت ملی به‌ویژه عناصر فعال در تحرکات تروریستی و جنایت‌آمیز، در فهرست حسابرسی و مجازات قانونی قرار دارند».

روح‌الله زم خبرنگار و فعال سیاسی، و مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز از مخالفان حکومت فعلی ایران بود که پس از ربوده شدن توسط نیروهای سپاه پاسداران در عراق به ایران منتقل و به اعدام محکوم شد. علیرغم اعتراضات گسترده بین‌المللی به این حکم، او سه روز پیش اعدام شد در حالی که از تایید شدن حکم خود خبر نداشت.

پیشتر نیز اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعدام روح‌الله زم را محکوم کرد. این اتحادیه همچنین روند دادگاه زم را “غیرعادلانه” دانسته و از ایران خواست تا “اعترافات تلویزیونی” برای اثبات جرم، را متوقف کند.

همچنین نشست تجاری اروپا و ایران نیز در اعتراض به اعدام این خبرنگار، لغو شد. وزارت امور خارجه فرانسه نیز این اعدام را اقدامی “وحشیانه” توصیف کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در این باره  گفت که این اعدام سبعیت رژیم ایران را نشان داد.

جیک سالیون مشاور امنیت ملی کابینه دولت جو بایدن، نیز  در این باره گفت که اعدام زم نشانه دیگری از نقض فاحش حقوق بشر از سوی رژیم ایران بوده و وعده داده آمریکا در کنار شرکایش در برابر نقض حقوق بشر توسط ایران خواهد ایستاد.