کیهان خواستار متوقف شدن مذاکرات وین شد 

پس از پایان  نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیئت‌های ایران و گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا که در  وین پایتخت اتریش برگزار شد. کیهان سخنگوی علی خامنه ای نوشته است: لغو تحریم‌ها نیاز به مذاکره ندارد، نشست وین را ترک کنید

این روزنامه نزدیک به خامنه ای در ادامه نوشته است : مقامات دولت بایدن در اظهاراتی گستاخانه صراحتا اعلام کردند که در پی دائمی کردن محدودیت‌های برجامی ایران و ضمیمه کردن توان موشکی و قدرت منطقه‌ای کشورمان به توافق هسته‌ای هستند.

این دقیقا تکرار زیاد‌ه‌خواهی‌های مقامات دولت ترامپ درباره توافق هسته‌ای است. ترامپ و مقامات دولت وی نیز گفته بودند  که برجام ناقص است و با کلید زدن برجام موشکی و منطقه‌ای و دائمی کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران، توافق کامل می‌شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، موضوع برطرف کردن تحریم‌ها را یکی از محورهای اصلی مذاکرات وین دانست و گفت می‌پذیریم که تحریم‌های ناسازگار با برجام برداشته شوند.

روزنامه کیهان چاپ تهران نوشته است : این در حالی که آمریکا باید ابتدا تمامی تحریم‌های ضدایرانی را لغو کرده و سپس این اقدام توسط ایران راستی آزمایی شده و در صورت تایید، آنگاه ایران به تعهدات کامل ذیل برجام بازخواهد گشت. این مسئله کاملا آشکار و واضح است و نیاز به مذاکره ندارد. بنابراین بهترین پاسخ ایران به زیاده‌خواهی و فریبکاری آمریکا، ترک کردن نشست وین است.

این روزنامه به نقل از وبگاه لبنانی النشره  نوشته است : اکنون این اروپا و آمریکا هستند که به توافق با ایران نیاز دارند نه تهران. تجربه ثابت کرده است که آمریکا که به “قاتل زنجیره‌ای توافقات بین‌المللی” مشهور است با حربه “جنگ کلمات” در پی آن است تا با وعده‌های نسیه، طرف مقابل را به سوی اقدامات نقد کشانده و در ادامه و پس از اجرای اقدامات طرف مقابل، وعده‌ها را به فراموشی بسپارد.

کیهان در ادامه به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نوشته است  که جمهوری اسلامی تقسیم‌بندی تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا به تحریم‌های برجامی و غیربرجامی را نمی‌پذیرد.

این مقام ایرانی – که نامش فاش نشد – تاکید کرد: «ایران هرگز تقسیم‌بندی تحریم‌های اعمال‌شده در زمان دولت دونالد ترامپ علیه ایران، به تحریم‌های مرتبط با برجام و غیرمرتبط با برجام را قبول نمی‌کند».

پرس تی‌وی نیز در این باره نوشته است : «از نظر ایران، تمام تحریم‌های آمریکا – چه آنها که در دوران باراک اوباما اعمال شدند، چه تحریم‌هایی که توسط ترامپ احیا گردیده و همچنین تحریم‌هایی که در دوران ترامپ به‌عنوان غیرهسته‌ای عنوان شدند – باید کاملا لغو شوند».

کیهان در ادامه نوشته است : این مقام ایرانی ضمن تاکید بر لزوم رفع کامل تمام تحریم‌ها علیه تهران، گفته است :  «ایران تقسیم‌بندی تحریم‌ها را نمی‌پذیرد و به‌رسمیت نمی‌شناسد. شرط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی، برداشته‌شدن کامل و دائمی تمام تحریم‌ها است».

این روزنامه بیت رهبری در پایان نوشته است : نماینده چین  نیز در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین خواستار برداشته شدن تمام تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی شد.