گاردین: عربستان سعودی ذخایر کافی اورانیوم برای تولید سوخت هسته‌ای دارد

روزنامه گاردین در گزارشی اختصاصی در این باره نوشت که تیم‌های زمین‌شناسی و هسته‌ای چینی، در راستای همکاری‌های هسته‌ای دو کشور، گزارشی تهیه کردند که از جمله شامل مکان‌یابی معادن سنگ اورانیوم در عربستان بود.

روزنامه گاردین در ادامه نوشت:  به یک گزارش محرمانه دست پیدا کرده که نشان می‌دهد عربستان سعودی احتمالا ذخایر اورانیوم کافی قابل استخراج برای تولید سوخت هسته‌ای را در اختیار دارد.

تاکنون  مقام‌های سعودی واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

گاردین، در ادامه نوشت: کارشناسان چینی در این گزارش محرمانه توصیه کرده‌اند حکومت عربستان به جای وابستگی به واردات اورانیوم، می‌تواند در داخل کشور به اندازه کافی اورانیوم استخراج کند.

روزنامه گاردین در عین حال که نمی‌تواند اصالت این گزارش محرمانه را تایید کند، نوشته است چنین طرحی می‌تواند «نگرانی‌ها درباره تمایل ریاض به برنامه تسلیحات هسته‌ای را تشدید سازد».

عربستان سعودی بارها گفته است فعالیت‌های هسته‌ایش کاملا شفاف است و زیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد.

مقام‌های عربستان در دو سال اخیر به طرح‌هایی از جمله احداث نخستین رآکتور تحقیقات هسته‌ای دست زده اند و درباره جست‌وجو برای تامین معادن اورانیوم در داخل کشور نیز شفاف بوده‌اند.

گاردین، در ادامه نوشته است : گزارش محرمانه کارشناسان چینی نشان می‌دهد مطابق برآورد اولیه، از سنگ اورانیوم موجود در معادنی در سه محل در مرکز و شمال غرب این کشور، می‌توان بیش از ۹۰ هزار تن اورانیوم استخراج کرد.

مقامات دولت چین نیز هنوز واکنشی به گزارش روزنامه گاردین نشان نداده است.

در ادامه این گزارش آمده است:  موضوع استخراج اورانیوم در داخل کشور را مقام‌های سعودی پیش از این نیز تایید کرده بودند.

یاد آور می شود: عربستان سعودی در سال‌های اخیر خواستار سخت‌گیری کشورهای غربی علیه فعالیت‌های اتمی ایران شده است. دو سال پیش نیز عادل الجبیر، وزیر خارجه وقت سعودی، گفته بود:  اگر حکومت اسلامی اقدام به تولید بمب اتمی کند عربستان نیز هر آنچه را در توان دارد به کار خواهد بست.

از هنگامی که حکومت ایران به تلاش برای بمب هسته ای ادامه می دهد ابراز نگرانی می شود و کشورهای عرب منطقه نیز به تلاش برای رسیدن به آن بپردازند و در صورت بروز جنگ در منطقه یک فاجعه بزرگ اتمی رخ دهد و میلوین ها نفر کشته شوند