گاردین:  نیروهای اطلاعات سپاه نازنین زاغری را مورد آزار و اذیت قرار دادند

به گزارش گاردین، نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که در تهران و در منزل والدین خود در حبس خانگی به سر می‌برد، در  گزارشی که به دادستانی تهران و وزارت خارجه بریتانیا ارسال کرده است، گفت که سپاه پاسداران او را در حالی‌که در منزل والدینش بوده مورد آزار و اذیت قرار داده‌است.

خانم زاغری در این باره می گوید:  یک مامور سپاه پاسداران با منزل والدین او تماس گرفته و او را به خراب‌کردن مچ‌بند زندانش متهم کرده و به او هشدار داده‌ و تهدید کرده است که او را به اتهام فرار به دادگاه انقلاب خواهند برد.

در این گزارش آمده است که مامور سپاه به درب منزل آنها رفته، اما از آنجا که او از مسئولان زندان نبوده خانواده زاغری او را به داخل راه ندادند.

به گزارش گاردین، خانم زاغری پس از آن با دفتر دادستانی تماس گرفت و نسبت به این موضوع که رسیدگی به مچ بندها در حوزه اختیارات سپاه پاسداران نیست شکایت کرد.

دفتر دادستانی نیز وعده داد که برای بررسی موضوع با او دیدار خواهند کرد. خانم زاغری در این تماس تاکید کرده که در این دیدار نباید ماموران سپاه حضور داشته باشند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، امروز(چهارشنبه) ، بازگرداندن نازنین زاغری به زندان را غیرقابل قبول خواند و گفت که چنین کاری در وضعیت کنونی «از هر عرفی خارج است».

در حالی که دوران محکومیت نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی، اسفند سال جاری به پایان می‌رسد، قرار است او بار دیگر به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محاکمه شود.

در رسانه‌ها موضوع مرتبط بودن بدهی بریتانیا بر سر قراردادهای نظامی با حکومت پهلوی با پرونده نازنین زاغری مطرح شده، اما وزیر خارجه بریتانیا امروز(چهارشنبه) این ارتباط را رد کرد .

گاردین پیشتر گزارش داده بود که بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، در نامه‌ای به وکلای زاغری برای نخستین‌بار پذیرفته بریتانیا در قبال قرارداد فروش تانک به ایران در زمان محمدرضا شاه پهلوی، به دولت ایران بدهکار است.

بنابر همین گزارش، والاس به وکلای زاغری اطمینان داده است لندن از «تمامی راه‌های موجود» برای پرداخت این بدهی استفاده خواهد کرد.