گارد ساحلی عربستان به صیادان ایرانی رانده شده توسط سپاه پاسداران از آبهای خلیج فارس به علت ماهیگیران چینی تیراندازی کردند 

فرمانده دریابانی بوشهر از تیراندازی گارد ساحلی عربستان سعودی به هنگام  عبور قایق ایرانی از مرز آبی دو کشور خبر داد.صیادان ایرانی به علت حضور صیادان چینی قادر به ماهیگیری در منطقه بوشهر نیستند و ناچارند بدور از مرزبندی های سپاه پاسداران و چینی ها  صیادی کنند.

ولی‌الله رضایی‌نژاد، گفت: براساس اطلاعات اولیه یک قایق صیادی مربوط به بندر رستمی تنگستان از مرز آبی ایران و عربستان سعودی عبور کرد که این مساله منجر به تیراندازی گارد ساحلی عربستان شد و خوشبختانه   تاکنون از این حادثه، زخمی و تلفات جانی گزارش نشده است.

اردشیر یاراحمدی، روابط عمومی شیلات استان بوشهر نیز در این زمینه گفت: زمانی که تورهای ماهیگیران شناور  بندر رستمی شهرستان تنگستان در آب‌های داخلی پهن شده بود به دلیل جریان شدید و با جزر دریا به سمت آب‌های مرزی کشور عربستان سعودی حرکت کرده و صیادان برای جمع‌آوری آنها بناچار به سمت مرز آبی مشترک ایران با کشور عربستان رفته بودند که نیروهای گارد ساحلی این کشور نیز با مشاهده آنها اقدام به تیراندازی کرده بودند.خوشبختانه همگی سرنشینان این شناور سالم و هیچکدام زخمی نشده‌اند.

وی افزود: از زمانی که صیادان چینی با سپاه پاسداران قرارداد صید ترال را در منطقه بسته اند ، چینی ها کاملا  منطقه را قروق کرده اند و ماهیگیران محلی قادر به صید در موطن خود نیستند .به همین دلیل بیشتر صیادان برای ماهیگیری  مجبور هستند مسیرهای طولانی را طی کنند تا به صیدگاه مناسب برسند اما در برخی موارد به دلیل جریان شدید آب ممکن است به اشتباه به سمت آب‌های مرزی کشورهای همسایه کشیده ‌شوند که این امر همواره آنان را با مشکلاتی روبرو کرده‌است.

از ابتدای سال جاری موضوع حضور کشتی‎های صیادی چین در خلیج فارس و دریای عمان مطرح شده است، معترضان به این حضور می‌گویند کشتی‌های چینی خلیج فارس را “جارو” می‌کنند ،اما مسئولان حکومتی می گویند:  این کشتی‌های “ترال” متعلق به ایران است و با مجوز سازمان شیلات این کشور فعالیت می‌کنند.

احمدرضا لاهیجان زاده ،معاون سازمان محیط ‌زیست نیز چند روز پیش در تایید نابودی زیستگاه آبزیان خلیج فارس و دریای عمان توسط  صید ترال چینی ها ،گفته بود که  با حمایت سپاه پاسداران  از کشتی های صید ترال چینی در آبهای خلیج فارس و دریای عمان ،  یکی از بزرگترین جنایت محیط زیستی در منطقه در حال گسترش است  باید متوقف شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز پیشتر به ماهیگیران محلی هشدار داده بود که  هیچ کشتی صیادی بدون مجوز سپاه پاسداران اجازه صید ترال در آب‌های کمتر از ۱۲ مایل را ندارد و این نوع صید در خلیج فارس ممنوع است.

سعید عبادی، سخنگوی انجمن صنفی دریانوردان ایران، در تایید حضور چینی ها در خلیج فارس گفت: ز زمان حضور کشتی‌های چینی با مالکیت نهادهای ایرانی از جمله سپاه پاسداران  و کارکنان چینی، صید کشتی‌های صنعتی ایرانی از ۸ تن به یک تن رسیده است و صید صیادان سنتی منطقه جاسک از یک تن به کمتر از ۵۰۰ کیلوگرم “کاهش” یافته است.

آقای عبادی همچنین با اشاره به  تخلفات کشتی‌های چینی در منطقه  گفت: ” ملوانان این کشتی‌ها ردیاب‌ها را خاموش می‌کنند و با پرداخت جریمه ۶۰ میلیون تومانی به بهانه خراب بودن ردیاب‌ها به شیلات، بیش از ۸۰۰ میلیون تومان ماهی را از صیدگاه‌ها در شعاع غیرمجاز و تعیین نشده به صورت غیر قانونی صید می‌کنند که همین موضوع عامل اصلی کاهش صید صیادان بومی شده است.”

یک صیاد بومی در این زمینه گفت: ” قبلا درآمد خوبی داشتم و می توانستم خرج خانواده ام را تامین کنم اما مدتها است که با لنگر انداختن کشتی های بزرگ چینی در آبهای خلیج فارس و نقاطی که ما برای صید می رفتیم دیگر هیچ ماهی و یا میگویی وجود ندارد. حالا دریا نرویم غذای مان چه می شود قیمت ماهی و میگو سه برابر شده و با کمبود شدید عرضه آبزیان در بازار بندرعباس مواجه هستیم .

وی افزود: مردم بندرعباس غذای عمده شان ماهی ومیگوست چطور می توانند قوت روزانه خود را تامین کنند در حالی که کشتی های چینی مورد حمایت سپاه پاسداران  دریا را اجاره کرده و همچنان سهم ما را غارت می کنند.”

کیانوش جهانبخش، عضو شورای عالی استان‌های کشور نیز در اعتراض به حمایت نهادهای حکومتی از کشتی های چینی در خلیج فارس گفت: “چینی‌ها با صید ناروا با کشتی‌های بزرگ و صنعتی‌شان، دریا را جارو می‌کنند و نسل آبزیان را از بین می‌برند. به مشاهدات و حرف مردم و صیادان هرمزگان در این زمینه اعتماد کنید.

رسانه های اجتماعی،  نیز پیشتر فیلمی از صید ترال توسط چینی ها در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که نشان می دهد  کشتی های چینی با استفاده از شوک برقی و تجهیزات صید ترال چگونه آبزیان را در خلیج فارس صید می کنند. نکته جالب توجه اینکه این گزارش توسط صدا و سیما هرمزگان تهیه شده بود.  تاکنون هیچ یک از مقامات حکومتی در این زمینه واکنشی نشان نداده اند.