گام دیگری در راه پنهان سازی جنایات رژیم: اعلام آمار مرگ و میر را سپاه به دست گرفته است

در توجیه پنهان کاری های در مورد شمار جان باختگان و فوت شدگان، سازمان ثبت احوال حکومت ایران اعلام کرد که آن نهاد اجازه ندارد آمار مرگ‌ومیر زمستان گذشته را منتشر شد.

آگاهان می گویند که علت این پنهان کاری آن است که رژیم نمی خواهد تعداد قربانیان اعتراض های گسترده بهمن ماه آشکار شود.

سازمان ثبت احوال در توجیه خودداری از انتشار آمار متوفیان گفت: «سپاه پاسداران مدیریت اعلام آمار مرگ و میر در کشور را به عهده دارد». معلوم نیست که چگونه تا زمستان اخیر این وظیفه به عهده ثبت احوال بوده و اکنون به دست سپاه سپرده شده است.

مقامات وزارت بهداشت حکومت پیشتر گفته بودند که باید  سپاه پاسداران و بسیج گواهی فوت بیماران کرونایی را صادر کند. سپاه با به دست گرفتن این اختیارات، می خواهد انتشار جانباختگان را در کنترل خود داشته باشد.

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت:  این سازمان به درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا، آمار مرگ‌ومیر زمستان ۹۸ را اعلام نمی‌کند.

سیف‌الله ابوترابی تاکید کرد که این آمار به طور معمول باید “تا پایان فروردین یا اردیبهشت” اعلام خواهد شد..اما نه از سوی ما اعلام آمار مرگ و میر به عهده ما نیست

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت گفته بود: جهت صدور گواهی مبتلا به کرونا ویا فوت از کرونا باید تماس با سپاه پاسداران نیز گرفته شود.

روزنامه شرق نیز در روز ۱۰ اردیبهشت خبر داده بود که سازمان ثبت احوال آمار مرگ‌ومیر در زمستان را منتشر نکرده و سایت این سازمان نیز غیرفعال است.

شرق نوشت که حدود دو هفته است از سازمان ثبت احوال خواسته است آمار مرگ‌ومیر را “به تفکیک سن و استان” به این روزنامه بدهد ولی مسئولان این سازمان گفته‌اند “حق انتشار ندارند”.

شرق نوشته که ثبت‌احوال می‌گوید به درخواست ستاد ملی کرونا، آمار مرگ در زمستان ۹۸ را منتشر نمی‌کند! به همین سادگی.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران،نیز گفته بود: در اسفند ۹۸ و فروردین امسال، ۱۳ هزار نفر در بهشت زهرا دفن شده‌اند.

او افزود با مقایسه تعداد افراد فوت شده در سال جاری و مدت مشابه سال گذشته می‌توان به آمار افراد جان باخته بر اثر کرونا دست یافت.

ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، نیز ۲۷ فروردین گفته بود روزانه بین ۷۰ تا بالای ۱۰۰نفر از بیماران جان‌باخته در این شهر به دلیل ابتلا به کرونا دفن می‌شوند.

بر اساس تخمین اعلام شده از سوی این عضو شورای شهر مشخص می‌شود که از اسفند پارسال تا ۲۷ فروردین، بین چهار هزار تا ۵۶۰۰ نفر بیمار مشکوک به کرونا فقط در تهران جان باخته‌اند

بر اساس ماده ۲۲ قانون ثبت احوال کشور، “مقامات نظامی” می‌توانند “نسبت به اعلام وفات و اخذ گواهی فوت اقدام کنند”، ولی در صدور گواهی فوت مسئولیتی ندارند.