گام چهارم نقض تعهدات برجامی، رژیم ایران را در برابر خطرات جدید قرار می دهد و سودی نخواهد داشت

تزریق گاز اورانیوم به سانتریفوژهای تاسیسات اتمی فردو از امروز (چهارشنبه) آغاز شده است و این امر موجب نگرانی و هشدار همه کشورهای جهان و به ویژه پنج کشوری شده است که پیشتر توافق نامه اتمی موسوم به برجام را با حکومت اسلامی ایران امضا کرده بودند.
همه تحلیلگران بر این باورند که راه اندازی دوباره تاسیسات فردو که زیر کوه برپا شده تا انهدام آن ظاهرا امکان ناپذیر باشد، گام بلندی در راه خروج رژیم ایران از برجام می باشد و بحران بزرگی به وجود می آورد.
ولی مقامات ایرانی، در واقع هفت تیر پر را روی شقیقه اروپا و جهان گذاشته اند که تحریم های آمریکایی را لغو کنند و یا اروپا این تحریم ها را نادیده بگیرد و به خرید نفت از ایران ادامه دهد و اقتصاد حکومت را از ورشکستگی مطلب برهاند.
یک نماینده مجلس فاش می سازد که صادرات نفت حکومت ایران ۹۵ درصد کاهش یافته است که مفهوم آن در واقع، خشکانده شدن کامل منابع ارزی حکومت از فروش نفت است زیرا اگر هم پنج درصد از فروش نفت همچنان ادامه دارد، پولی که به دست ایران می رسد، ناچیز است زیرا حکومت همین پنج درصد را نیز ناچار است به قیمت ارزان به بازار عرضه کند.
تزریق گاز به سانتریفوژها در مرحله کنونی یک هشدار است که اگر نتیجه بخش نباشد و اروپائیان حاضر به نقض تحریم های آمریکایی نگردند، آن گاه سانتریفوژها به حرکت در خواهند آمد و به غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد و حتی بالاتر از آن خواهد پرداخت که مقدمه ای خطرناک برای تولید بمب هسته ای خواهد بود و رژیم ایران را با واکنش جهانی روبرو خواهد کرد.
رژیم ایران رویداد تازه را “گام چهارم در کاهش تعهدات برجامی” نام نهاده، ولی این اقدام، عملا خروج از برجام محسوب می شود و نشان می دهد که رژیم ایران به ناامیدی مطلق رسیده است و ممکن است به اقدامات نومیدانه ای دست بزند که امنیت منطقه و جهان را به خطر اندازد و اسرائیل آن را به دقت دنبال می کند.
این بار نه تنها ایالات متحده به رژیم ایران هشدار داده،ونه فقط کشورهای اروپایی به طوردسته جمعی این رفتاررژیم را نکوهش کرده اند، بلکه روسیه و چین نیز زبان به انتقاد شدید گشوده و حتی به حکومت ایران هشدار داده اند که هرچه زودتر از این راه باز گردد.
البته، ستاد کل نیروهای مسلح رژیم گفته است که تحریم های جدید آمریکایی، نشان ضعف ایالات متحده است و رژیم ایران با آن چه که این ستاد “قلدری” نامیده مقابله خواهد کرد. ولی علی لاریجانی رئیس مجلس گفته است که ایالات متحده مشکلات بسیار زیادی برای رژیم ایران ایجاد کرده که باید با هوشمندی کوشید از آن عبور کرد.