گانتس و نتانیاهو به توافق رسیدند و دولت وحدت ملی بالاخره توسط این دو گروه بزرگ حزبی برپا می شود

پس از آن که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس بالاخره برای برپایی دولت آینده به توافق رسیدند، نمایندگان طرفین امروز (سه شنبه) به تماس های سیاسی ادامه دادند تا جزئیات امر را مشخص کنند و اجرای توافق امکان پذیر گردد. امید می رود که پس از یک سال بحران عمیق سیاسی و همچنین برگزاری سه دوره انتخاباتی که هربار به بن بست رسید، اکنون برپایی دولت وحدت ملی امکان پذیر گردد تا اسرائیل بتواند به رسیدگی بهتر به بحران های داخلی و منطقه ای و بین المللی رسیدگی کند.

دولتی که برپا می شود، دولت بحران کورونا و لزوم وحدت ملی نام گرفته و ارزیابی شده که ادامه مسئله کورونا بنی گانتس را بر آن داشت که در برابر رهبر لیکود گذشت های اساسی کند و برپایی دولت را امکان پذیر سازد.

برخی آگاهان امور اسرائیل بر این باورند که نتانیاهو با تجربه وسیع سیاسی خود توانست بیشترین بخش از خواسته های خود را بر گاناش بقبولاند، ولی در عین حال گذشت هایی نیز به سود او نشان داد تا رسیدن به توافق عملی گردد.

گانتس پیشتر گفته بود که او به عنوان سربازی که از نظر امنیتی به کشور خود خدمت کرده، اکنون نیز مصالح ملی را بر منافع شخصی برتر می داند و به گذشت هایی دست می زند که کشور را از بحران کنونی بیرون آورد.

بنیامین نتانیاهو بنی گانتس شب گذشته (دوشنبه) در مقر نخست وزیری در اورشلیم دیدار کردند و در پایان گفتگو، به امضای توافق نامه پرداختند.

به موجب این توافق، همه امور مهم سیاسی داخلی و خارجی در دست نتانیاهو خواهد ماند. این امور، از جمله شامل سیاست قطعنامه علیه حضور نظامی رژیم ایران در منطقه، ارتباطات تنگاتنگ با دولت پرزیدنت ترامپ، همه تلاش های مربوط به پیشبرد صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها و همچنین امور مربوط به ضمیمه کردن نوار ساحلی موسوم به دره اردن به خاک اسرائیل می باشد. این نقطه در طول ساحلی غربی رود اردن واقع شده و از نظر امنیتی برای اسرائیل اهمیت درجه اول دارد و چنین برمی آید که دولت پرزیدنت ترامپ، در طرح صلح ارائه شده، آن را برای حفظ امنیت اسرائیل بسیار مهم دانسته است.

همچنین، تعیین سفیران آینده اسرائیل در سازمان ملل، ایالات متحده و کشورهای اروپای غربی و چند کشور مهم دیگر جهان نیز در اختیار نتانیاهو خواهد ماند.

برای آن که همه احزاب شرکت کننده در این ائتلاف بزرگ بتوانند وزیرانی در کابینه داشته باشند، شمار وزیران تا ۳۶ نفر افزایش یافته که در تاریخ دولت های اسرائیل سابقه نداشته است.

احزاب مذهبی اولترا ارتدوکس به خواسته خود رسیدند و قانون خدمت وظیفه برای جوانان این گروه به صورت کنونی باقی خواهد ماند. به موجب این قانون، تنها بخش کمی از این جوانان به خدمت وظیفه اعزام خواهند شد و اکثر آنها همچنان به تحصیل در مراکز دینی ادامه خواهند داد و از خدمت معاف خواهند ماند.

دوران چهار ساله نخست وزیر به چهار بخش تقسیم شده که بخش نخست و دوم آن به مدت یک سال و نیم خواهد بود که اول نتانیاهو و سپس گانتس آن را به دست خواهند داشت. یک سال پایانی به دو دوره شش ماهه تقسیم خواهد شد.

گانتس در آئین امضای توافق نامه گفت که او برای نجات کشور گذشت های بسیار کرده است و نتانیاهو نیز گفت که او مانند گذشته، به خدمات خود برای ملت همچنان ادامه خواهد داد.