گرازش: در حمله اسرائیل به سوریه، دست کم پنج تن از وابستگان به سپاه قدس کشته شدند

در حمله موشکی ارتش اسرائیل علیه مواضع سپاه قدس در سوریه، به گزارش سازمان حقوق بشر سوریه که معمولا منابع خبری معتبری دارد، دست کم پنج تن از نیروهای وابسته به سپاه قدس هلاک شده اند. حکومت ایران همچنان به سکوت در این زمینه ادامه می دهد. ولی ارتش سوریه اعلام کرد که سپیده دم امروز (چهارشنبه) چند موشک از خاک اسرائیل به سوی آن کشور شلیک گردیده، ولی اکثر آن ها در هوا شکار شده و چند موشک به خاک آن کشور اصابت کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل، در یک اقدام کم سابقه، تایید کرد که پرنده های نظامی این کشور بامداد امروز چهار قرارگاه نیروهای وابسته به سپاه قدس و همچنین چهار موضع ارتش سوریه را مورد حمله قرار دادند.

در دو ماه گذشته اوضاع در مرزهای دو کشور آرام بود و حمله ای از جانب اسرائیل صورت نگرفت. ولی دو روز پیش یک انبار بزرگ مواد منفجره در داخل خاک اسرائیل و در فاصله کمی از مرز سوریه شناسایی شد که سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که عوامل تحت فرمان سپاه قدس در سوریه این کار را انجام داده و قصد تعرض به اسرائیل را داشته اند.

از نخستین هفته های ورود سپاه قدس به سوریه، اسرائیل اعلام داشت که هرگز اجازه استقرار دائم به آن جنگجویان را نخواهد داد.

در راستای این هدف، در چهار سال اخیر بیش از یک هزار حمله هوایی به مواضع سپاه پاسداران در خاک سوریه رخ داده که اسرائیل، تنها به شمار بسیار کوچکی از آن اعتراف کرده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که چهار موضع وابسته به سپاه قدس و چهار موضع ارتش سوریه به طور مساوی هدف قرار گرفته است.

آگاهان امور امنیتی گفتند که اسرائیل با این شیوه، یک بار دیگر به دولت دمشق فهمانده است که حتی اگر در این ماجرا نقشی نداشته، و قاچاق مواد منفجره به داخل خاک اسرائیل، توطئه حکومت ایران بوده و افراد وابسته به سپاه قدس آن را اجرا کرده اند، ولی ارتش و دولت سوریه، به عنوان حاکمان آن کشور، از مسئولیت مبرا نیستند.

این واقعیت که اسرائیل به طور علنی اجرای این حمله را تایید کرد، به هدف آن بوده که به رژیم ایران با آگاهی جامعه بین المللی هشدار داده شود که اسرائیل ادامه این گونه تعرضات را تحمل نخواهد کرد.

همچنین ارزیابی آن است که اسرائیل قصد داشته به دولت آینده جو بایدن نیز گوشزد کند که سیاست اعلام شده علیه حضور سپاه قدس در سوریه، همچنان دنبال خواهد شد و حتی اگر آقای بایدن با حکومت ایران مماشات کند، این سیاست اسرائیل ادامه خواهد یافت.

کارشناسان نظامی در اسرائیل می گویند که سپاه قدس، به ویژه در دوران قاسم سلیمانی، کوشید یک زیرساخت گسترده نظامی و تهاجمی در سوریه برپا سازد که از جمله شامل برپایی قرارگاه ها، ساخت اماکن حضور و خواب رزمندگان، فرودگاه های جنگی و انبارهای اسلحه بود. ولی در دو سال و نیم اخیر، اسرائیل همه این تلاش را با اجرای حملات مداوم هوایی خنثی کرده است.

در عین حال، کارشناسان نظامی هشدار می دهند که بسیار ساده اندیشانه خواهد بود اگر تصور شود که اقدامات اسرائیل، باعث ریشه کن شدن حضور نظامی سپاه قدس در سوریه شده باشد و یا در آینده به این گونه تلاش ها پایان دهد.

مواضعی که در حمله سپیده دم امروز بمباران شد، از جمله شامل انبارهای اسلحه، قرارگاه نگهداری و شلیک موشک، اقامتگاه های نظامیان و هدف های دیگر بوده است.