گرجستان خشونت و حملات موشکی را که علیه شهروندان در اسرائیل انجام شده است محکوم می کند 

گروه هایی از مردم گرجستان روز گذشته (سه شنبه) در حمایت از اسرائیل تظاهراتی را در تفلیس پایتخت این کشور و باتومی برگزار کردند .تظاهرات کنندگان با در دست داشتن پرچم های کشور اسرائیل خواستار متوقف شدن خشونت های فلسطینی ها علیه اسرائیل شدند .

یکی از شرکت کنندگان در این گردهمایی ، اعلام کرد که جهان با جنایاتی که حماس و جهاد اسلامی علیه اسرائیل مرتکب شده مخالف است و آن را محکوم می کند .

در شهر زیبا و ساحلی باتومی نیز مجریان تور ، راهنماها و شهروندان گرجی برای حمایت از مردم اسرائیل  در میدان اروپا جمع شدند.  آنها در ین تجمعات با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که با اسرائیل در مبارزه با فلسطین ابراز همبستگی می کنند.

ایراکلی گاریباشویلی ، نخست وزیر گرجستان هم با انتشار بیانیه ای در توئیتر، اعلام کرد که  گرجستان خشونت و حملات موشکی علیه غیرنظامیان اسرائیلی را به طور جدی محکوم می کند

همزمان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با انتشار پیامی در توئیتر از کشورها ، از جمله گرجستان تشکر کرد و نوشت: “از اینکه قاطعانه در کنار اسرائیل ایستاده اید و از حق دفاع شخصی در برابر حملات تروریستی حمایت می کنید متشکریم.

دولت گرجستان هم با انتشار بیانیه ای اعلام کرد:  “این کشور  خشونت و حملات موشکی علیه غیرنظامیان را در خاک اسرائیل به شدت محکوم می کند”.  در ادامه این بیانیه امده است که مردم گرجستان در کنار اسرائیل ایستاده اند و با خانواده های قربانیان ابراز همدردی کرده  و برای  زخمی شدگان هم دعا می کنیم که هر چه زودتر بهبود یابند.

در جمهوری آذربایجان نیز،در همان حال که تظاهرات گسترده ای از جانب عناصر تندرو اسلامی در چند پایتخت اروپایی و کشورهای دیگر علیه اسرائیل ادامه دارد، نه تنها رهبران شماری از کشورهای اروپایی با اسرائیل ابراز همبستگی کرده اند، بلکه در کشور شیعه نشین آذربایجان نیز برخی شبکه های تلویزیونی پشتیبانی از اسرائیل را مورد تاکید قرار دادند و تعرضات فلسطینی را محکوم دانستند و بر نقش رژیم ایران در این آشوب ها انگشت گذاشتند.

در کلیپ هایی که از آذربایجان در شبکه های اجتماعی انتشار یافت، گروهی از ایرانیان نیز دیده می شوند که به پشتیبانی از اسرائیل، علیه ترور فلسطینی و نقش حکومت ایران شعار می دهند و از جمله می گویند که اسرائیل هرگز کودک فلسطینی را به عمد نمی کشد.

دولت باکو هرگز سخنی در انتقاد از اسرائیل به خاطر آنچه که در غزه می گذرد، به زبان نیاورده است و این در حالی که ترکیه به رهبری اردوغان به زهرآگین ترین حملات علیه اسرائیل پرداخته است.

جمهوری آذربایجان روابط بسیار دوستانه ای با اسرائیل دارد و همکاری های دو کشور به امور نظامی نیز مربوط می شود.

در یک برنامه تلویزیونی نیز که به زبان فارسی در باکو پخش می شود، به فلسطینیان توصیه شده که خود به گوشت قربانی برای اجرای نیت های رژیم ایران مبدل نسازند.

در این برنامه تلویزیونی همچنین گفته شد که بین جمهوری آذربایجان و اسرائیل روابط دوستی گسترده ای برقرار است و نباید فلسطینی ها به سوی رژیم ایران کشانده شوند.

شماری از بینندگان این برنامه تلویزیونی نیز که از داخل ایران تماس گرفته بودند، با اسرائیل ابراز همبستگی کردند و دخالت های فتنه گرانه حکومت ایران را محکوم دانستند.