گرجستان در مبارزه با پولشویی حکومت ایران و انتقالات غیرقانونی ارز، چندین صرافی ایرانی را در تفلیس تعطیل کرد

تابلوی یکی از صرافی های ایرانی در تفلیس پایتخت گرجستان

گزارش اختصاصی “رادیو پیام اسرائیل” – سرویس امنیت داخلی گرجستان، در تلاش برای جلوگیری از ادامه عملیات پولشویی از جانب عوامل وابسته به حکومت اسلامی ایران، شمار زیادی از صرافی های ایرانی را در شهر تفلیس پایتخت آن کشور پلمپ کرد و به صرافی های دیگر نیز هشدار داد که از اجرای معاملاتی که ممکن است به پولشویی تعبیر شود، خودداری ورزند.

گزارشگر رادیو پیام اسرائیل در گرجستان، با ارسال این خبر افزود که دولت تفلیس خود را در مبارزه جهانی با پولشویی و رساندن کمک مالی به سازمان های ترور متعهد می داند و بستن شمار زیادی از صرافی های ایرانی، در چارچوب این تلاش صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که سرویس امنیت داخلی گرجستان یکی از دلایل بستن صرافی ها را انتقال غیرقانونی ارز به ایران اعلام کرده و گفته است که آن گروه از صرافان ایرانی که مرتکب تخلف شده اند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

گرجستان یکی از کشورهای معدود همسایه ایران است که ورود به آن جا برای شهروندان ایرانی نیازی به دریافت روادید ندارد و از این رو یک جامعه بزرگ ایرانی در آن کشور ساکن گردیده که در کنار آن ها شمار چشمگیری از ماموران حکومت ایران و همچنین دلالان و بازرگانان وابسته به رژیم نیز، به ویژه در تفلیس فعال هستند و کالا به ایران صادر می کنند.

به گفته آگاهان، این فعالیت بازرگانی از جمله عوامل زمینه ساز عملیات پولشویی و همچنین فرار از پرداخت مالیات در گرجستان می باشد.

سرویس امنیت داخلی گرجستان اعلام داشت که به عملیات ویژه‌ای علیه  فعالیت غیرقانونی شماری از شهروندان ایرانی مقیم این کشور دست زده تا  جلوی پولشویی و انتقال ارز از سوی این افراد به ایران را بگیرد.

به گفنه آگاهان، هر گونه نقل و انتقال وجه در صرافی‌های ایرانی تفلیس ممنوع اعلام شده است.

گفته می شود که در این عملیات، دست کم ۱۲ صرافی ایرانی پلمپ شده است.

.

مأموران نهاد مبارزه با فساد اقتصادی و سرویس امنیت داخلی و مرکز ضد ترور گرجستان در این عملیات مشترک از فعالیت اقتصادی غیرقانونی و مشروعیت بخشیدن به پولشویی عوامل وابسته به رژیم نظارت دارند.

نهادهای امنیتی گرجستان در چند ماه امیر، برای شناسایی عاملان صدور حواله های غیرقانونی به ایران، مشغول  گردآوری اطلاعات محرمانه بوده ان و فعالیت های صرافی های ایرانی را زیر نظر داشته اند. به موجب این اطلاعات، برخی از صرافی ها با زیرپا گذاشتن قوانین بانکی گرجستان، پول به ایران منتقل می کردند و از این کار درآمد کلانی داشتند.

گرجستان در سال های اخیر به یکی از پایگاه های عمده استقرار عوامل وابسته به حکومت اسلامی ایران مبدل شده است. شماری از سرمایه داران وابسته به حکومت ایران، با استقرار در گرجستان به احداث هتل، ساختمان سازی و همچنین عملیات صرافی روی آورده اند.

آنانی که به عنوان صراف در گرجستان به کار مشغول هستند معمولا می توانند با اجاره کردن یک جایگاه، و نصب یک تابلو به زبان فارسی به خرید و فروش ارز بپردازند.

آنها همچنین دستگاه ه های کارت خوان موسوم به پی اٌ به مشتریان خود می فروشند که می تواند با دور زدن شبکه بانکی رسمی گرجستان، به بانک های داخل ایران وصل شود و به نقل و انتقال پول بپردازد. گرجستان می کوشد این امکان را از صرافی ها سلب کند.

چنین شرایطی زندگی و امرار معاش ایرانیانی را بسیار دشوارتر می سازد که دارای سرمایه ی چندانی نیستند و به دلیل مشکلات خاص و سرکوبگری های حکومت اسلامی، ایران را ترک گفته و راه غربت در پیش گرفته اند.

یک دیدگاه

  1. بسیاری از صرافی های تعطیل شده واحدهای کوچکی بودند که نقل و انتقالات محدودی انجام میدادند اما در عوض هنوز شبکه های اصلی پولشویی وابسته به جمهوری اسلامی در گرجستان فعال هستند و بنظر نمی رسد کسی قصد مقابله با آنها را داشته باشد. توجه داشته باشیم که صرافی های کوچک گاه منابع مالی خود را در تبادل با شبکه های اصلی پولشویی تامین میکنند.
    بنظر من اقدام دولت گرجستان بیشتر جنبه نمایشی دارد و شاید در آستانه سفر جان بولتون به گرجستان، خواسته اند وانمود کنند که در راستای سیاستهای امریکا با جمهوری اسلامی برخورد میکنند.

Comments are closed.