کره جنوبی بخشی از بدهی هایش به رژیم را بصورت اقلام پزشکی،بازپرداخت میکند

کره جنوبی، که به علت تحریم های آمریکا قادر به ادامه خرید نفت و ارتباطات تجاری با حکومت ایران نبود، اعلام کرد:   بخشی از بدهی حکومت ایران را که در حدود ۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار  در قبال فروش نفت و محصولات پتروشیمی است،  بصورت اقلام پزشکی ، به این کشور بازمی‌گرداند.

حسین تنهایی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی  نیز در این زمینه گفت:   کره جنوبی از توافق برای بازگشت بخشی از پول بلوکه‌شده این کشور در سئول بصورت اقلام پزشکی و دارو خبر داده است.

تنهایی افزود:   علاوه بر دارو که با هماهنگی بانک مرکزی انجام خواهد شد، ممکن است که مواد غذایی و نهاده‌های دامی را نیز وارد کنیم.

تنهایی تصریح کرد: بنده هنوز در مورد حجم آن اطلاعی ندارم اما این به تلاش ما بستگی دارد و امیدوارم با هماهنگی و ارتباط وزارت بهداشت و بانک مرکزی، بتوانیم حجم بالایی از این پول را به کشور بازگردانیم.

پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت  درباره اموال بلوکه شده این کشور در کره جنوبی اعلام کرده بود: دولت کره جنوبی پول‌های ایران را برگرداند. پیامدهای این رفتار غیر قابل قبول است و بر چشم انداز روابط دو جانبه ما قطعا تاثیر خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز نیز پیش تر با انتشار گزارشی از سئول نوشت: میزان واردات نفت کره جنوبی از آمریکا در ژانویه امسال در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی از رشد بیش از ۵۳ درصد برخوردار بوده است.

کره جنوبی در ارتباط با تحریم‌های امریکا علیه حکومت ایران، خرید نفت از این کشور را کاملا متوقف کرده است.و برای تامین نیاز خود به انرژی اقدام به افزایش واردات نفت خام از آمریکا کرده است.

ایالات متحده نیز  در غیاب رژیم  ایران تبدیل به دومین تامین کننده نفت کره جنوبی پس از عربستان شده است. جایگاهی که پیش از آن در اختیار ایران بود

کره جنوبی از حیث واردات نفت خام در سطح جهانی در رده پنجم قرار دارد و صادرات نفت به این کشور برای کشورهای تولید کننده نفت خام حائز اهمیت زیادی است.