گروهی از مردم اسرائیل نیز در دفاع از کردها و نکوهش حمله نظامی ترکیه، در اورشلیم تظاهرات کردند


در حمایت از کردهای سوریه که جانشان سخت در خطر است، در اسرائیل نیز صدها نفر از اهالی کشور در میدان مرکزی اورشلیم گرد آمدند و علیه تجاوزکاری ارتش ترکیه شعار دادند و از دولت خواستار شدند تا آن جا که می تواند به یاری کردها بشتابد.

در این تظاهرات قشرهای مختلف مردم اسرائیل، از یهودی و عرب، و مسیحی و مسلمان شرکت داشتند و مردمان کرد را انسان های خوب نامیدند و تجاوزکاری ارتش ترکیه را نکوهش کردند. آن ها گفتند که از دولت انتظار دارند که همه امکانات خویش را برای رساندن کمک های انسان دوستانه به افرادی که مورد تهاجم قرار گرفته اند، به کار اندازد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع، کوتاه مدتی پس از آغاز حمله ارتش ترکیه به بخش کرد نشین شمال سوریه، آن را محکوم دانست و یادآور شد که دولت رجب طیب اردوغان، عملیات دفاعی اسرائیل علیه تعرضات تروریستی حماس در غزه را مورد انتقادهای گزنده قرار می دهد و خود را حامی گروه هایی معرفی می کند که قصد کشتن مردم اسرائیل را دارند. نتانیاهو از حق کردها دفاع کرد و از جامعه بین المللی خواستار شد برای متوقف ساختن تعرض ترکیه وارد میدان شود.

همچنین، یکصد تن از افسران نیروهای ذخیره اسرائیل، در همان روز با فرستادن نامه سرگشاده ای برای نخست وزیر و وزیر دفاع، از او خواسته بودند که اسرائیل بیشترین امکانات انسان دوستانه و کمک های دفاعی را در اختیار کردهای سوریه قرار دهد. آن ها در نامه خود نوشتند که سخن از فرستادن سرباز و به خطر انداختن جان مردمان نیست، بلکه اسرائیل می تواند یک رشته کمک های مختلف در اختیار کردها بگذارد که بتوانند در برابر ارتش متجاوز ترکیه از خود دفاع کنند.

در این نامه سرگشاده خواسته شده که اسرائیل بدون فوت وقت، غذا و دارو و وسائل زیستی برای کردها بفرستد و همچنین جنگ افزار در اختیارشان قرار دهد که بتوانند از خود دفاع کنند.

افسران نیروهای ذخیره، در نامه خود تاکید کردند که رساندن اطلاعات نظامی درباره آرایش جنگی ارتش ترکیه و شیوه حملات آن، می تواند بسیار کارساز باشد. اسرائیل دارای یکی از مجهزترین امکانات رصد کردن تحرکات نظامی می باشد و این گونه اطلاعات درباره ارتش ترکیه، می تواند به کردها در برابر تعرض، یاری برساند.

اسرائیل در گذشته روابط گسترده همکاری های نظامی با ارتش ترکیه داشته، ولی از هنگام به روی کار آمدن دولت اسلام گرای اردوغان، این همکاری رو به کاهش گذاشت و اکنون به صفر رسیده است.

با آن که مناسبات بازرگانی بین اسرائیل و ترکیه همچنان در ابعاد گذشته ادامه دارد، ولی حمایت اردوغان از گروه های تروریستی در غزه، و اظهارات گزنده و لجام گسیخته او علیه اسرائیل، مناسبات دو کشور را بسیار تیره کرده است.

خبرنگاران اسرائیلی در گزارش های خود درباره تظاهرات شب گذشته گفتند که حضور اقشار مختلف دز این اقدام اعتراضی، نشان می دهد که بسیاری از مردم اسرائیل، کردها را قومی مظلوم می دانند که همانند یهودیان در دوران های گذشته، همیشه تحت ستم و آزار بوده اند و بسیار طبیعی است که امروز بسیاری از اسرائیلیان، از این مردمان جانبداری و حمایت می کنند.

3 دیدگاه‌

  1. افرین به مردم اسراعیل که حتما میدانند که پدربزرگ کوروش بزرگ، ناجی یهودیان، یک فرد کرد بوده است یعنی از قبیله مادها در ایران باستان.

  2. \\اسرائیل در گذشته روابط گسترده همکاری های نظامی با ارتش ترکیه داشت ولی اکنون به صفر رسیده است//. این روابط مربوط به دوران ترکیه کمالیست می‌شود نه «اسلامیست»

Comments are closed.