گروه‌های تروریستی در غزه به عملیات تحریک آمیز ادامه می‌دهند و اسرائیل نگران وضعیت سرباز زخمی خود است

«بارل هداریا شمولی»؛ افسر ۲۱ ساله پلیس مرزی که توسط آشوب‌گران فلسطینی به شدت مجروح شد

پرشکان اسرائیلی همچنان به تلاش برای نجات جان سرباز اسرائیلی که در اغتشاشات روز جمعه در نوار مرزی با غزه، از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته بود ادامه می دهند و در همان حال، گروه های تروریستی، شامگاه روز گذشته بادکنک‌های آتش‌زای بیشتری به سوی خاک اسرائیل به هوا فرستادند. چهل آتش‌سوزی در بیشه‌زارهای پیرامون غزه رخ داد، ولی هنوز معلوم نیست که علت آن گرامی هوا، یا بادکنک های آتش‌زا بوده است.

اسرائیل در یک هفته اخیر تلاش بسیار کرده از وخیم‌تر شدن اوضاع در خط مرزی با غزه جلوگیری کند. به پیروی از این سیاست، واکنش اسرائیل نسبت به حملات موشکی و عملیات تعرضی در نوار مرزی ملایم بوده، با این امید که اوضاع وخیم تر نشود.

ولی تصور می‌رود که سازمان‌های تروریستی، این سیاست اسرائیل را نشان ضعف می‌دانند و به تعرضات خود و دامنه آن می‌افزایند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در نشست هفتگی دیروز (یکشنبه) هیات دولت به حماس و دیگر گروه‌های تروریستی هشدار داد که همچنان با واکنش کوبنده اسرائیل روبرو خواهند شد. ولی بعید می‌نماید که این هشدارها بتواند گروه‎‌های تروریستی درغزه را مهار کند.

اسرائیل می‌کوشد که در جریان اقدامات دفاعی این کشور، به جان افراد غیرنظامی درغزه کمترین آسیب وارد شود و از این رو موافقت کرده است که امیرنشین قطر برای یکصد هزار نفر از نیازمندان فلسطینی در غزه، ماهیانه یکصد دلار پول بفرستد. اسرائیل سازوکاری تعیین کرده که این پول مستقمیا به خانواده‌ها داده شود، و به دست حماس نیافتد. ولی این سازمان تروریستی و گروه‌های دیگر چون جهاد اسلامی، برای پرداخت حقوق ماهیانه جنگجویان خود به مبالغ کلان نیاز دارند.

یک افسر پلیس مرزی اسرائیل، در روز جمعه که هزاران آشوبگر فلسطینی در طول خط مرزی گرد آمده و به اغتشاش دست زده بودند، توسط فردی از گروه حماس هدف یک گلوله قرار گرفت که به سر او اصابت کرد. این فرد با اسلحه کمری، توانسته بود خود را به شکافی برساند که سرباز مرزی اسرائیل از آن می توانست به آشوبگران شلیک کند.

دولت مصر که از حماس قول گرفته بود که اغتشاشات مرزی روز جمعه به خشونت نیانجامد، اکنون خود را با وضع ناراخت کننده‌ای روبرو می‌بیند. حماس تایید می‌کند که فرد شلیک کننده به سرباز مرزی اسرائیل عضو آن سازمان بوده و حماس هم اکنون او را در بازداشت نگاه می‌دارد که به جانش آسیب نرسد.

ولی دولت قاهره که از این تعهد شکنی حماس به خشم آمده، دستور داد که گذرگاه مرزی بین غزه و خاک مصر بسته شود و اهالی غزه نتوانند به خارج از آن سرزمین رفت و آمد کنند. بدیهی است که این دستور موقتی است و به عنوان یک اقدام تنبیهی انجام شده است.

در این میان، مردم اسرائیل با التهاب وضع جسمانی سرباز زخمی را دنبال می‌کنند و گروه‌هایی از هم‌رزمان و افراد خانواده او دعا می‌کنند که او از مرگ نجات یابد و زنده بماند.