گروه‌های تروریستی وابسته به ایران تلاش دارند تا  قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری عراق و کره‌جنوبی را باطل کنند

قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق که یک گروه شبه‌نظامی تحت حمایت حکومت ایران است، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که قرارداد دولت عراق با شرکت دوو کره‌جنوبی را “جنایت بزرگ” است.

در این بیانیه ،  افرادی که این قرارداد را امضا کرده‌اند، “مفسد” خوانده و گفته است که برای ابطال این قرارداد تلاش می‌کند.

دیگر رقیب این قرارداد بزرگ، یک شرکت چینی بوده است که حذف این شرکت از این قرارداد، موجب واکنش تند گروه‌های شبه‌نظامی و سیاسی نزدیک به ایران شده است.

دولت عراق دو روز پیش  اعلام کرد که قرارداد ۲.۶ میلیارد دلاری ساخت و توسعه بندر فاو در جنوب این کشور را با شرکت مهندسی و ساختمانی دوو امضا کرده است.

این قرارداد شامل ساخت ۵ لنگرگاه و ۹۰ اسکله است و می‌تواند ظرفیت پذیرش کانتینر در بندر فاو را تا سه میلیون کانتینر افزایش دهد.

به گفته مقام‌های دولت عراق، این پروژه قرار است تا سال ۲۰۲۲ به نتیجه برسد و بندر فاو را تبدیل به یکی از بنادر مهم جهان کند.

فراکسیون پارلمانی الصادقون و ائتلاف فتح در پارلمان عراق، نیز که نمایندگان نزدیک به رژیم  ایران در آن حضور دارند اعلام کرده اند،   اگر قرارداد شرکت کره‌ای لغو نشود، برای استیضاح وزیر حمل و نقل عراق اقدام خواهند کرد.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران به نقل از مخالفان شرکت کره‌ای نوشته است که «کره جنوبی در واقع تابع اوامر آمریکا است و پیشنهاد شرکت چینی هزینه کمتری برای عراق داشته است».

یادآور می شود که مقتدی صدر، روحانی شیعه ساکن عراق نیز پیش از این با هشدار درباره دخالت «دست‌های خارجی، داخلی، تاجران و شبه‌نظامیان در این قرارداد از “طرف‌های داخلی” خواسته بود که دست از سر این پروژه بردارند».