گروه “جمهوری‌خواهان “تحول‌خواه ” خواستار تغییر سیاست رژیم ایران علیه  ایالات متحده و اسرائیل شدند

شماری از فعالان سیاسی “جمهوری‌خواه تحول‌خواه”ایرانی با انتشار بیانیه ای گفته اند:  بدون تغییر سیاست ستیز با آمریکا و اسرائیل توسط حکومت ایران ، زندگی اکثریت زحمت‌کشان جامعه همچنان تحت فشار خواهد ماند.

در این بیانیه که امروز (یکشنبه) منتشر شده، امده است :  ‌«مشکل اصلی نه در این یا آن دولت آمریکا و نه در این یا آن دولت ایران، بلکه در کلیت سیاست خارجی جمهوری اسلامی است که به ‌دست هسته‌ اصلی حکومت، که همواره دست بالا را در قدرت مستقر داشته است، طراحی و به اجرا درمی‌آید».

این فعالان سیاسی “جمهوری‌خواه سیاست خارجی حکومت ایران را بدون فاصله گرفتن از سیاست “ستیز و نابودی اسرائیل” و پیگیری “سیاست ‌تنش‌زدایی مستمر در کل منطقه” غیرممکن دانسته‌اند.

در بخش دیگری از این بیانیه آورده اند:  حکومت ایران باید وارد مذاکره «بی‌قید و شرط،‌ بدون تاخیر و شفاف» با دولت جدید آمریکا برای دفاع از منافع ملت شود.

امضاکنندگان این بیانیه گفته اند: «به گمان ما هیچ حکومتی در نزاع های سیاسی، هویتی، امنیتی نباید خواهان نابودی و یا تغییر حکومتی که عضو رسمی سازمان ملل متحد است، باشد».

در ادامه این بیانیه افزوده اند:  «تغییر حکومت ها و سیاستهایشان، تنها بر عهده مردمان همان سرزمین و نهادهای مشروع بین المللی است».

حسن یوسفی اشکوری، مهدی فتاپور، کاظم علمداری، رضا علیجانی و مریم سطوت برخی از امضاکنندگان این بیانیه هستند.