گروه حشد الشعبی، مهم‌ترین گروه متحد جمهوری اسلامی در عراق، اعلام کرد که واحد «نیروی هوایی» تشکیل می‌دهد

تاکنون گزارشی درباره چگونگی تجهیز این واحد نظامی جدید گروه حشدالشعبی منتشر نشده است ولی در طول‌ سال‌های گذشته مهم‌ترین منبع تامین تسلیحات نظامی این گروه، نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است

بر اساس بخشنامه‌ای که آن را ابومهدی المهندس، معاون این گروه شبه‌نظامی، صادر کرده، تشکیل نیروی هوایی در راستای دستورالعمل‌های پنج سال پیش، «وظایف محوله» و «شرایط مربوط به منافع ملی» صورت گرفته است.

معاون حشد الشعبی همچنین «صلاح مهدی حنتوش» را به عنوان سرپرست واحد «نیروی هوایی» منصوب کرده است.

تاکنون گزارشی درباره چگونگی تجهیز این واحد نظامی جدید گروه حشدالشعبی منتشر نشده است ولی در طول‌ سال‌های گذشته مهم‌ترین منبع تامین تسلیحات نظامی این گروه، نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۶ گفته بود: «فرمانده حشدالشعبی توانست کلید درب انبارهای تسلیحات جمهوری اسلامی را در خدمت خودش بگیرد».

به گفته آقای سلیمانی، علی خامنه ای، رهبر ایران «همواره تاکید داشتند دولت جمهوری اسلامی ایران از هرگونه کمکی به مردم عراق دریغ نکند و بر همین اساس وزارت دفاع ایران به صورت سه شیفت برای عراق سلاح تولید و به آنجا ارسال کرد.»

بخشنامه جدید حشد الشعبی درباره تشکیل نیروی هوایی در حالی منتشر شده است که در دو ماه‌ اخیر چندین حمله هوایی مشکوک علیه پایگاه‌های این گروه صورت گرفت و برخی از آنها به اسرائیل نسبت داده شد.

از اواخر تیرماه امسال چند حمله هوایی مشکوک به پایگاه‌های نیروهای حشد‌ الشعبی موجب وارد شدن خسارات گسترده به این نیرو شده است. این حملات به طور عمده به اسرائیل نسبت داده می‌شوند.

حمله هوایی علیه انبار راکت حشد الشعبی در آمرلی، واقع در استان صلاح‌الدین، که ۲۸ تیر روی داد نخستین حمله از این نوع بود. به گزارش آسوشیتدپرس، کمیته تحقیق ارتش عراق بعدا اعلام کرد که در این انفجار «دو فرمانده ایرانی کشته شدند».