گروه های ترور فلسطینی در غزه، از توافق‌هایی با اسرائیل، درباره برخورداری از تسهیلات معیشتی سخن می‌گویند

سرکردگان گروه‌‎های ترور در غزه می‌گویند که “با اسرائیل به توافق رسیدند که در برابر دریافت تسهیلات و امتیازاتی از این کشور، از دامنه عملیات خشونت‌بار خود علیه اسرائیل بکاهند.”

«اسراییل کتس»، وزیر اطلاعات کشور اسرائیل، تاکید می‌کند که هیچگونه توافقی با گروه‌های ترور به عمل نیامده است.

ولی آقای کتس در ضمن به صورت تلویحی تایید کرد که گفتگوهای غیر مستقیم بین اسرائیل و سازمان‌های ترور در غزه به ویژه حماس با میانجیگری مصر ادامه دارد.

وی گفت این حق اسرائیل است که برای تامین امنیت خود به اقدامات لازم دست بزند.

شبکه تلویزیونی القدس که بیانگر دیدگاه‌های حماسی است گزارش داد که در چارچوب توافق‌ها قرار است که مبادله زندانیان تروریست فلسطینی با اسرائیلی‌هایی که در اختیار حماس هستند نیز انجام  گیرد.

مقامهای اسرائیلی پیشتر گفته بودند که هیچ گونه توافقی در این زمینه انجام نخواهد شد.

سخن از دو شهروند اسرائیلی است که عمداً از خط نوار مرزی عبور کرده و وارد غزه شدند و خود را به مقامات حماس تسلیم کردند. یکی از این دو شهروند اسرائیلی، عرب بدوی می‌باشد و خانواده‌اش می‌گویند که او دچار “اختلال مغزی” شده است. نفر دوم، یک اسرائیلی ِ زاده‌ی اتیوپی می‌باشد که احتمال دارد به دنبال نزاع با خانواده خود تصمیم گرفته باشد به غزه بگریزد.

علاوه بر این، گفته می‌شود که حماس باقیمانده پیکرهای دو سرباز اسرائیلی را که در عملیات نظامی در خاک آن سرزمین جان خود را از دست داده بودند در اختیار دارد و در مقابل بازگرداندن بازمانده پیکرها، خواستار آزادی صدها و شاید هزاران تن از زندانیان تروریست فلسطینی است که دولت اسرائیل شدیدا با چنین خواسته‌ای مخالفت می‌ورزد ومی‌گوید ما بر سر این موضوع‌ها و با سازمان‌های تروریستی معامله نخواهیم کرد.

منابع خبری فلسطینی می‌گویند که در ظرف ساعات امروز، سرنوشت ِ این احتمال مشخص می‌شود.

از سوی دیگر گزارش رسیده است که نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن که تحت تسلط حکومت خودگردان فلسطینی قرار دارد، یکی از سرکردگان گروه تروریستی حماس را بازداشت کردند.

همانگونه که دیروز گزارش شد، یکی از تسهیلاتی که اسرائیل برای اهالی غزه قائل شده است، انتقال پول‌های اعطایی قطر به حماس می‌باشد.

روزنامه عرب‌زبان الاخبار گزارش می‌دهد که قرار است در روزهای آینده، هیاتی از قطر وارد غزه شود تا احتمال و امکان انتقال دلارهای نفتی را  برای حماس مشخص سازد.

در گزارش گفته شده بود که قطر حاضر است در این مرحله ۴۰ میلیون دلار پول نقد وارد غزه کند که از این مبلغ مقداری از آن صرف خرید گازوئیل برای نیروگاه برق غزه خواهد شد و بقیه آن قرار است که برای اجرای برخی طرح‌های شهروندی و رفاه شهروندان و پرداخت حقوق کارمندان دولتی استفاده شود.

همچنین گفته شد که فرستاده صلح سازمان ملل در امور فلسطینیان، با مقام های وزارت خارجه اسرائیل و همچنین اعضای هیات میانجیگری مصر که به اورشلیم آمده بودند دیدار و گفتگو کرد و قرار است امروز  وارد غزه شود.

روزنامه «الحدس» نوشته بود که در چارچوب تفاهم‌هایی که بین اسرائیل و سازمان‌های ترور فلسطینی حاصل گردیده، توقف تظاهرات و اغتشاشات شبانه در طول خط مرزی غزه با اسرائیل و همچنین توقف فرستادن بادکنک‌های آتش زا و بادبادک‌های انفجاری به سوی خاک اسرائیل است.

مقام های اسرائیلی نسبت به همه این گزارش ها به سکوت ادامه می‌دهند ولی آگاهان امر می‌گویند که حتی اگر چنین توافق‌هایی انجام شده باشند، هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از وارد کردن ۴۰ میلیون دلار پول اهدایی قطر به غزه، این شیوه اغتشاشات و فعالیت تروریستی از سر گرفته نشود.

در یک گزارش دیگر آمده بود که گروه جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از حکومت اسلامی ایران دستور می‌گیرد، قصد دارد امروز سه شنبه به یک عملیات تروریستی دهشتناک در خط مرزی غزه با اسرائیل دست بزند.

سرکردگان جهاد اسلامی این گزارش را قویاً تکذیب می‌کنند ولی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل می‌گویند که این قصد جهاد اسلامی به دستور حکومت اسلامی ایران جدی است و  آنها بیشترین تلاش خود را می‌کنند که از ماهیت این عملیات تروریستی آگاه گردیده و آن را خنثی کنند.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.