گزارشگران بدون مرز، یک بار دیگر اعلام کرد که رژیم ایران بزرگترین زندان روزنامه نگاران است

سازمان گزارشگران بدون مرز ایران اعلام کرد که حکومت  ا با ۱۰ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زن که اخیرا به فعالیت های مدنی و اجتماعی وسیعی علیه رژیم  دست زده اند وهم اکنون در زندان های ایران به سر می‌برند به بزرگ‌ترین زندان در جهان برای زنان روزنامه‌نگار تبدیل شده است

شیوا نظرآهاری فعال حقوق زنان در باره علت فشارهای جدید بر زنان روزنامه‌نگار در گفت و گو با دویچه‌وله گفت:   زنان در دو سال گذشته نقش پررنگی در حرکت‌های اعتراضی داشتند و نهادهای حکومتی می‌خواهند با ایجاد فضای وحشت صدای آنها را خاموش کنند.

وی که خود  خود بارها زندانی شده، گفت:  «اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت بازداشت‌شدگان، آن‌ها را دلگرم می‌کند و تا حدی دست بازجوها را در زندان می‌بندد»

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی، و فعال اجتماعی  با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود خطاب به رییس قوه قضائیه نوشت :  نظام جمهوری اسلامی یکی از اصول بنیادی حقوق که مطابقت مجازات با جرم است را در نظر نمی گیرد و تلاش می کند با اتهامات “من درآوردی” که هیچ پایه و اساس حقوقی و جزایی ندارند، جلوی ابراز عقیده منتقدان و مخالفانش را بگیرد. نظام تلاش می کند با “ملعبه” کردن قانون از آن ابزاری برای جلوگیری از ابراز عقیده منتقدان و مخالفان بسازد.

زیباکلام، افزود : این احکام “سنگین و بی سابقه”است و جناب  رئیس قوه قضاییه چنین مجازات‌هایی بدون احترام به ارزش های انسانی . اخلاقی و تربیتی است .

پس از روی کار امدن ابراهیم رئیسی به عنوان رییس قوه قضاییه، برای روزنامه نگاران و برخی فعالان مدنی زن احکامی صادر شد که بی سابقه بود که از سوی شماری از نمایندگان مجلس  مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس گفته بود حکم‌های صادرشده برای بانوان فعال اجتماعی  مانند، مرضیه امیری و عاطفه رنگریز و نوشین جعفری، در مقایسه با احکامی که برای اختلاسگران صادر شده مایه شرم و  تأسف است

آخوند ابراهیم رئیسی پیشتر درباره رعایت عدالت و دادخواهی، سخن گفته بود و خواستار تجدیدنظر در بازداشت و احکام سنگین بازداشت‌شدگان تجمع روز کارگر شده بود .