گزارشگران بدون مرز خبر دادند زندانیان سیاسی جانشان در خطر است،جاوید رحمان باید هر چه سریعتر از زندان‌های ایران بازدید کند

سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز، با انتشار بیانیه ای اعلام  کرد: جان زندانیان سیاسی ایران در خطر است باید جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد،  فوری از زندان‌های ایران دیدار کند

رضا معینی، مسئول بخش ایران و افغانستان این سازمان، در این بیانیه نوشته است:  «گزارشگران بدون مرز از جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در حکومت  اسلامی ایران، می‌خواهد همه تلاش خود را برای  رفتن به ایران و بازدید و گزارش از وضعیت زندان‌ها انجام دهد».

در این بیانیه نوشته شده است که  حکومت اسلامی ایران یکی از بدترین کشورها در امر سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی درباره همه‌گیری ویروس کرونا است.

معینی تاکید کرد: «با آماری که به‌تازگی انتشار یافته‌ و پنهان‌کاری نظام رژیم اسلامی، نمی‌توان برای همه‌ زندانیان و به‌ویژه روزنامه‌نگاران نگران نبود».

در ادامه این گزارش آمده است که  یک پزشک کارمند در یکی از زندان‌های تهران بزرگ که نامش فاش نشده، در گفت‌وگو با گزارشگران بدون مرز بر ناتوانی سامانه بهداشتی زندان‌های ایران در برابر بحران کنونی شیوع ویروس کرونا تاکید کرد.

او گفته است : «برای بیماری همه‌گیر چون کوید-۱۹ ما نه‌تنها به امکانات لازم که به یک سیاست و برنامه‌ریزی درست نیاز داریم. اما تنها کاری که مدیریت زندان‌ها انجام می‌دهند قرنطینه کردن زندانیان  یا انتقال آنها به زندان‌های دیگر است»

این پزشک گفته است که تنها  راه، آزادی  یا مرخصی زندانیان بیمار برای درمان شایسته» است، دست‌کم اگر قرار است بمیرند با عزت بیشتر نزد خانواده‌هایشان جان بسپارند.

گزارشگران بدون مرز که مقر آن در پاریس است، در ادامه  بیانیه خود نوشت که تعداد بیش از گنجایش زندانیان، زندان‌های ایران را به «کانون‌های همه‌گیری» تبدیل کرده و «تا امروز هیچ آماری از شمار مبتلایان کورونا  و کشته‌شدگان این بیماری در زندان‌ها از سوی مقامات مسئول منتشر نشده است.

پیشتر نیز سازمان عفو بین‌الملل از دسترسی به چند نامه‌ مقام‌های ارشد زندان‌های ایران به وزارت بهداشت این کشور خبر داده و اعلام کرده بود که این نامه‌ها نشان می‌دهد دولت حسن روحانی از پذیرش درخواست‌های پی‌درپی این مقام‌ها برای ارائه امکانات لازم برای کنترل شیوع کرونا در زندان‌ها امتناع کرده است.

عفو بین‌الملل ۲۱ روز پیش  با استناد به این نامه‌ها نوشت این مقام‌ها درباره کمبودهای جدی در زمینه تجهیزات حفاظتی، مواد ضدعفونی‌کننده و وسایل ضروری پزشکی در زندان‌ها هشدار داده‌اند.