گزارشگران بدون مرز: رژیم ایران از بدترین حکومت های دنیا نسبت به روزنامه نگاری است

سازمان گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها در ۱۸۰ کشور جهان، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در رتبه ۱۷۳قرار دارد.

در این گزارش آمده است که  کشور نروژ برای چهارمین سال متوالی به عنوان آزادترین و امن‌ترین کشور برای رسانه‌ها معرفی شده است.و در رده دوم این جدول مانند سال گذشته، کشور فنلاند و در رده  سوم دانمارک قرار دارد.

رتبه آزادی مطبوعات در آمریکا نیز در رده چهل و چهارم قرار گرفته است. آمریکا سال گذشته در رده چهل و هشتم قرار داشت. در این جدول، اسرائیل نیز در رتبه ۸۸ قرار دارد.

در همین زمینه، سازمان عفو بین‌الملل نیز گزارش داد که  شرایط زندان‌های ایران غالبا بی‌رحمانه و غیرانسانی است

عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای در این باره نوشته، ازدحام جمعیت و کمبود امکانات بهداشتی همه زندانیان از جمله مدافعان حقوق بشر و زندانیان عقیدتی را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار داده است.

عفو بین‌الملل در ادامه نوشت: «زندانیان عقیدتی را فورا آزاد و از جان و سلامت زندانیان محافظت کنید».

این سازمان در ادامه تاکید کرد:  آمار اعدام‌ها در ایران بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده است. و ارقام که از سوی ایران اعلام شده بر اساس یک حداقل است، رقم واقعی کسانی که (در ایران) در سال گذشته اعدام شده‌اند بسیار بالاتر است.

به گفته عفو بین‌الملل، در ایران تعداد زیادی از افراد زیر سن قانونی نیز اعدام شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل قبل از این نیز به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بدون قید و شرط زندانیان سیاسی در این کشور شده بود.

این سازمان در ادامه نوشته که ، نیروهای امنیتی ایران در اعتراضات دو زندان سپیدار و مرکزی اهواز ۱۵ زندانی را کشته و تعداد زیادی را زخمی کردند.

در ادامه این گزارش هەنگاو سازمان حقوق بشری در کردستان خبر داد که  شایان سعید پور کە در زمان نوجوانی مرتکب قتل و بە اعدام محکوم شدە بود  در جریان شورش زندان سقز از این زندان فرار کردە و دوبارە بازداشت شدە بود، امروز( سه شنبه) در زندان این شهر اعدام شد.