گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، یک بار دیگر رفتار رژیم در اعتراضات آبان ماه را محکوم کرد

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در ارتباط با کشتار و بازداشت معترضین ابان ماه گذشته، یک بار دیگر گفت: واکنش جمهوری اسلامی به اعتراضات آبان خشونت‌آمیز و نقض حقوق بشر بوده است

جاوید رحمان، افزود: رفتار جمهوری اسلامی با معترضان ابان خشونت‌آمیز و مصداق نقض حقوق بشر بود .

وی گفت: «اعتراض‌های آبان بعد از افزایش قیمت بنزین آغاز و در آن از گلوله جنگی علیه معترضان استفاده شد. بیش از ۳۰۰ نفر کشته شدند که شامل کودکان نیز می‌شود».

رحمان افزود: «امکانات بهداشتی در زندانهای حکومت ایران  وجود ندارد. زندان‌ها پر از بازداشتی است و از گزارش‌هایی که می‌گوید آن‌ها باید اعتراف اجباری کنند نگرانم».

او به صدور حکم اعدام برای تعدادی از بازداشتی‌های اعتراض‌ها و خطر اعدام کودکان نیز اشاره کرد.

گزارشگر ویژه حقوق ، به انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت خواستار تحقیق شفاف درباره آن شده است.

رحمان افزود: «آزار خانواده کشته‌شدگان هواپیما باید متوقف شود و بسته حمایتی به بازماندگان آن ارایه شود».

گفتنی است پیشتر تعدادی از اعضای خانواده کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراین از احضار و تهدید فیزیکی،‌ جسمی و جنسی از سوی ماموران امنیتی خبر داده بودند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در ارتباط با بحران بیماری کرونا در این کشور اظهار کرد که در این زمینه «کم‌کاری بسیاری صورت گرفته و وضعیت اصلا خوب نیست».

هم چنین شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، با وخیم دانستن وضعیت نرگس محمدی در زندان، وزارت اطلاعات را به تلاش برای قتل او متهم کرد. خانم محمدی تهدید شده توبه‌نامه بنویسد تا زنده از زندان بیرون بیاید.

شیرین عبادی، نوشته  که ماموران امنیتی برخی زندانیان را با وعده “اعطای مرخصی و تسهیلات کوچک دیگر”، تحریک و تشویق می کنند تا نرگس محمدی را مورد آزار جسمی و روحی قرار بدهند.

به گفته عبادی، پیش‌تر هم خانم محمدی به همین شیوه مورد آزار قرار گرفته بود که به فلج ادواری عضلانی مبتلا شد و پس از آن به او اجازه درمان در بیمارستان را دادند که در حال مرگ بود.

گفتنی است علت انتقال نرگس محمدی به زندان زنجان، همراهی و همدردی با کشته‌شدگان آبان‌ ماه ۹۸ اعلام شده  که مسئولان زندان “امکانات بهداشتی و درمانی” را به این دلیل از او دریغ می‌کنند.

عذرا بازرگان مادر خانم محمدی نیز با انتشار نامه ای به مسئولان حکومت با اشاره به اینکه فرزندش توسط یک زندانی متهم به قتل و سرقت، تهدید جنسی و جانی شده است، نوشته: «من و پدر ۹۰ ساله‌اش از سلامتی جسم و روان دخترمان نگرانیم و اعلام خطر می‌کنیم و مسئولیت هر اتفاقی را متوجه دستگاه قضایی می‌دانیم.»