گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل می گوید که سرکوب و جنایت رژیم علیه زندانیان ادامه دارد

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، با انتشار گزارشی تازه درباره نحوه برخورد حکومت ایران با زندانیان سیاسی نوشت :  شواهدی در دست هست که نشان می‌دهد متهمان از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده‌اند و به‌منظور اعتراف‌گیری از سوی ماموران جمهوری اسلامی تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

در  این گزارش تازه جاوید رحمان به گستره وسیعی از موارد نقض حقوق بشر در ایران از جمله نقض حقوق اقلیت‌ها، تبعیض علیه زنان، اعدام کودکان، اعدام در ملاعام و نقض حق تجمع و گردهمایی‌ها اشاره شده است.

وی همچنین در این گزارش اشاره کرده  که مجازات اعدام می‌تواند در پاره‌ای از جرایم جنسی از جمله زنا و روابط زوج‌های همجنس اعمال شود. جاوید رحمان، نوشت:  در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه ایران، دست‌کم ۳۰۴ تن، از جمله ۱۲ کودک، از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

جاوید رحمان در بخش دیگری از گزارش تازه خود، به فشار بر روزنامه‌‌نگاران ایرانی، از جمله احضار و تهدید خانواده برخی از روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، اشاره کرده است.

به‌گزارش جاوید رحمان، ده‌ها تن از فعالان حقوق اقلیت‌ها، از جمله کردها و ترک‌‌های آذربایجان، در پی اعتراض‌های اخیر در ایران احضار و بازداشت شده‌اند.

وی در ادامه  گزارش خود همچنین به تشدید فشارهای امنیتی بر اقلیت بهایی‌های ایران، از جمله بازداشت ۱۰ تن از آن‌ها طی ماه‌های گذشته، از سوی حکومت جمهوری اسلامی اشاره کرده ست. گزارش تازه جاوید رحمان قرار است نهم ماه مارس، در جلسه آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل، در ژنو ارائه شود.