گزارشگر سازمان ملل : توضیحات حکومت ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی ، دروغ است چون  راه دیگری برایش وجود ندارد

اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی، در یک  گزارش ۴۵صفحه‌ای اعلام کرد که توضیحات رژیم ایران  درباره چگونگی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران  “تناقض‌های” زیادی دارد .این توضیحات با واقعیت‌ها، ارزیابی‌های فنی بسیاری از کارشناسان، مغایرت دارند

خانم کالامار همچنین حکومت ایران  را به دروغگویی در توضیحات درباره نحوه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی متهم کرده است.

سپاه پاسداران دی  ماه سال گذشته با چند فروند موشک ، هواپیمای مسافربری اوکراینی را با ۱۷۶ سرنشین هدف قرار داد و سرنگون کرد این نهاد نظامی بعد از چند روز پنهانکاری، نهایتا تحت فشار جامعه جهانی اقرار کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه ساقط شده است، اما علت آن را «خطای انسانی» اعلام کرد.

 

اگنس کالامار در ادامه گزارش خود نوشته است: مساله بسیار نگران کننده این است توضیحات مقامات رژیم ایران در خصوص اشتباه یا اشتباهات صورت گرفته با هم جور در نمی‌آید.

وی در ادامه گفته است : حکومت ایران دروغ می‌گوید؟ زیرا راه دیگری برایش وجود ندارد.

خانم کالامار تاکید کرد، حکومت ایران هنوز نتوانسته است توضیح دهد که چگونه نیروی نظامی این کشور می‌تواند چنین اشتباه بزرگی برای سرنگونی یک هواپیمای مسافربری انجام دهد.

در این گزارش آمده است: مقامات حکومت ایران  « خانواده‌های قربانیان را با تهدید به برنگرداندن بقایای عزیزانشان وادار به حمایت علنی از رژیم کردند و در روند مراسم‌های خاکسپاری دخالت کردند که این شامل جلوگیری‌از برگزاری‌ مراسم خاکسپاری خصوصی و در برخی موارد اصرار برای دفن قربانیان در بخش شهدای گورستان، بدون اجازه یا حضور خانواده‌هایشان می‌شد».

پیشتر نیز پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفته بود که در شب ۱۸ دی‌ماه سال گذشته «احتمال درگیری» نظامی بین ایران و آمریکا بوده است و علاوه بر ۱۳ موشکی که به پایگاه عین‌الاسد شلیک شد، ۴۰۰ موشک دیگر نیز آماده شلیک بوده و سپاه پاسداران آماده درگیری بیشتر بوده است.

همچنین مقام‌های قضایی حکومت ایران نیز تاکنون گزارشی از نحوه رسیدگی به این پرونده و محاکمه مقصران این پرونده نداده‌اند، ولی در چند پرونده جداگانه اقدام به صدور حکم زندان برای کسانی کرده‌اند که به این حادثه و نقش و عملکرد سپاه پاسداران معترض شده بودند.

شهروندان اوکراین، کانادا، سوئد، بریتانیا و افغانستان در میان جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ بودند. وزیران خارجهٔ این پنج کشور پیشتر در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند پیش از پرداخت خسارت کامل، عدالت را اجرا کند.