گزارش اختصاصی شبکه اول تلویزیون آلمان درباره خروج شرکت‌های آلمانی از ایران

در پی بازگشت تحریم های آمریکا علیه حکومت اسلامی شرکت های اروپایی ایران را ترک می کنند

بسیاری از شرکت‌ها و صنایع آلمان پس از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی فعالیت های خود در بازار ایران را تقویت کردند. آغاز تحریم‌های تازه آمریکا اما سبب شد که شمار زیادی از این شرکت‌ها آغاز به ترک ایران کنند.

سرویس خبری شبکه اول تلویزیون آلمان دیروز در گزارشی اختصاصی به خروج شرکت‌های آلمانی از بازار ایران در پی آغاز تحریم‌های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی پرداخت.

بنابراین گزارش چشم‌پوشی همکاری‌های تجاری و معامله با ایران دردی است که  شرکتهای بزرگ آلمانی آن را تحمل پذیر می دانند بسیاری از آنان راه خروج از ایران را در پیش گرفتند و شرکت با سابقه وورس  یکی از این شرکت‌ها است این شرکت که از سازندگان معروف پیچ و مهره است این به معنی از دست رفتن فرصت های شغلی است از جمله برای فرهاد  یک کارگر این شرکت وی که ۲۶ سال دارد و از داشتنش کاری از در این شرکت خوشحال بود می‌گوید: شرکت حتی قصد گسترش فعالیت‌های خود و ایجاد شعبه در تبریز و مشهد و دیگر شهرهای ایران را داشت.

این جوان که کارش را از دست داده می گوید: هنگام استراحت ناهار به ما گفتند که باید کار را تعطیل کنیم .سفارش هایی که به شعبه مرکزی داده بودیم لغو کنیم و به مشتری هایمان در ایران خبر دهیم که قادر به تحویل کالاهایی که سفارش داده شده  نیستیم.

به ویژه از سال ۲۰۱۶ به این طرف یعنی پس از امضای توافق هسته ای با جمهوری اسلامی شرکت های آلمانی زیادی فعالیت‌های خود را درایران آغاز کردند و به کسب درآمدهای کلان امید بسته بودند.

مسئول اتاق صنایع بازرگانی آلمان در ایران می‌گوید: اکنون پس از سه سال و دقیقا در مقطعی که بازار رو به رونق گذاشته و شرکت‌ها می‌توانند سود داشته باشند تحریم های آمریکا علیه ایران از سر گرفته شدند و این شرکت‌ها باید به خاطر این تحریم‌ها کار در ایران را ترک کنند.

همزمان با سخنان وزیر اقتصاد آلمان که گفته بود که:راه هایی هست که بتوان تبادل مالی با ایران را باز نگاه داشت.

ماشین سازی دوو از ترک ایران خبر داد  مدیر مالی این شرکت گفت: دوو قرارداد بزرگ در سال گذشته با ایران داشتیم که البته سر به فلک نمی زدند ولی قابل توجه بودند.

پیش از این هم شرکت دایملر فعالیت خود درایران را معلق کرد.

شرکت هلم کنشلی دستگاه‌های حفر تونل تولید می‌کند در واکنش به تحریم های آمریکا این پروژه پرسود را در ایران نادیده گرفت و اعلام انصراف کرد

نماینده آلمان در پارلمان اروپا با اشاره به مشکلات پیش رو در حفاظت از شرکت‌های اروپایی برای معامله با ایران در مورد پیامدهای تحریم ها علیه ایران گفت: این تحریم ها تاثیرات فاجعه باری بر اقتصاد و زندگی مردم ایران خواهند گذاشت.

یک دیدگاه

  1. بله، ایران باید عبرت بگیرد و بفهمد تا زمانی که سلاح هسته ای ایران خیالی و موهوم است هر روز به بهانه ای با تهدید و تحریم روبه رو خواهیم بود و امکان هیچ پیشرفت و گشایشی نیست؟ کی می خواهند بفهمند تنها راه حل مشکلات خروج از npt و ساخت سلاح هسته ای واقعیست؟ اگر کلاهک هسته ای ایران دروغی موهوم نبود همچون هند و کره شمالی به ما هم امتیاز می دادند و دست از تحریم و تهدید بر می داشتند

Comments are closed.