گزارشی از کودتای نظامی در میانمار و گرفتار شدن یک بانوی گردشگر ایرانی در این کشور

شب گذشته میانمار شاهد یک کودتای نظامی بود که در نتیجه آن نظامیان در این کشور قدرت را در دست گرفتند.

شب گذشته، ساعاتی پس از بازداشت آنگ سان سوچی و شماری از چهره‌های حزب حاکم در میانمار، ارتش این کشور با اعلام وضعیت اضطراری قدرت را به طور کامل در اختیار گرفت.

با این حال خانم آنگ سان سو چی که کماکان در بازداشت نظامیان است از مردم خواسته است وارد خیابان‌ها شده و اعتراض کنند.

خانم آنگ سان سوچی

بازداشت خانم آنگ سان سوچی و یارانش در پی تنش‌های فزاینده بین دولت غیرنظامی و ارتش بر سر انتخابات اخیر پارلمانی در میانمار رخ می‌دهد که نظامیان معتقدند در جریان آن تقلبات گسترده رخ داده است.

بر اساس گزارش‌ها صبح دوشنبه خطوط تلفن در نایپیداو، پایتخت میانمار، قطع شده بود.

رادیو و تلویزیون دولتی میانمار نیز اعلام کرد که دچار مشکلات فنی است و نمی‌تواند برنامه‌ای پخش کند. این رسانه در اطلاعیه‌ای گفت: «با توجه به مشکلات ارتباط کنونی، با احترام به اطلاع شما می‌رسانیم که برنامه‌های معمول ام‌آرتی‌وی و رادیو میانمار پخش نخواهد شد.»

این اقدام نظامیان در میانمار با واکنش های جهانی روبرو گردید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اقدام ارتش میانمار به کودتا و بازداشت آنگ سان سو چی، حزب حاکم اتحادیه ملی دموکراسی را محکوم کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی آقای گوترش، با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که تحولات کنونی در میانمار ضربه‌ای جدی به اصلاحات دموکراتیک در میانمار است.

اتحادیه اروپا نیز کودتای نظامیان در میانمار را «به شدت» محکوم کرد و خواهان آزادی «فوری» مقامات ارشد دولت این کشور شدند.

اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا با انتشار توئیتی خواهان آزادی «فوری و بدون قید و شرط» همه کسانی شد که بعد از کودتا بازداشت شدند و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با محکومیت کودتا گفت که دموکراسی در این کشور باید حفظ شود.

آمریکا، بریتانیا و ترکیه نیز به شدت این کودتا را محکوم کرده‌اند و چین تنها اظهار امیدواری کرده است که ثبات به میانمار بازگردد.

در میان کشورهای آسیای شرقی دولت ژاپن کودتا را غیرقابل قبول خوانده و آن را محکوم کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که صدها نفر در ژاپن در اعتراض به کودتای نظامیان میانمار تجمع کرده‌اند.

روسیه تاکنون واکنشی به کودتای نظامی میانمار نداشته است. سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه یک هفته قبل از کودتا به میانمار سفر کرد و با مین آنگ هلینگ، فرمانده کل ارتش که رهبری کودتا را در دست دارد، دیدار کرد.

اما این کودتای نظامیان سبب گردید که یک بانوی گردشگر ایرانی که در ده ماه گذشته در این کشور مهمان بوده نیز گرفتار شود و ویزای این بانوی ایران با مشکل روبرو گردد.

سوده صدرایی، گردشگر ایرانی

سوده صدرایی، گردشگر ایرانی که در ده ماه گذشته در کشور میانمار زندگی کرده، از جمله خارجی‌هایی است که پس از وقوع کودتا در این کشور با مشکل مواجه شده است.

خانم صدرایی در ویدیو و تصاویری که در اکانت اینستاگرام خود منتشر کرده، می‌گوید به دلیل این‌که فرودگاه‌ها بسته شده، در این کشور مانده و اکنون با وضعیت کودتا و بلاتکلیفی مواجه شده است.

او می‌گوید پیش از این برای تمدید ویزای خود اقدام کرده ولی بر خلاف گردشگران سایر کشورها که ظرف یک روز ویزایشان را تمدید کرده‌اند، ویزای اقامت او تمدید نشده و باید برای جریمه اقامت پس از تمدید نشدن ویزا ۱۵۰۰ دلار جریمه به دولت میانمار بدهد.

این گردشگر می‌گوید قرار بوده یک عضو پارلمان میانمار به او کمک کند ولی هیچ خبری از او ندارد و ممکن است این فرد اکنون در زندان باشد.

او در این ویدئو خواستار کمک  برای تمدید ویزایش و خروج از میانمار شده است.

تنش در میانمار از آنجا بالا گرفت که ائتلاف ملی برای دموکراسی در انتخابات ماه نوامبر گذشته و در رقابت با یک حزب طرفدار ارتش پیروز گردید اما ارتش این انتخابات را مخدوش دانسته است.

ارتش میانمار روز شنبه در پی بالا گرفتن احتمال کودتا در کشور اعلام کرده بود که بر اساس قانون اساسی عمل می‌کند و از آن تبعیت خواهد کرد.

کمیسیون انتخابات میانمار ادعای ارتش مبنی بر تقلب را رد کرده و تاکید داشته خطای عمده‌ای که منجر به تغییر نتیجه انتخابات شود، رخ نداده است.

قانون اساسی میانمار ۲۵ درصد کرسی‌های پارلمان این کشور را در اختیار ارتش گذارده است. همچنین کنترل سه وزارتخانه کلیدی دولت آنگ سان سوچی نیز به ارتش واگذار شده بود.