جزییاتی درباره چگونگی طرح ربودن سرگرد مهرداد آبدارچی، افسر ایرانی درترکیه توسط رژیم که شکست خورد

افسر پیشین ایرانی که ماموران حکومت اسلامی ایران در توطئه ربودن او از ترکیه و انتقالش به ایران ناکام مانده بودند، در یک مصاحبه اختصاصی با علی جوانمردی از جزئیات این ماجرا پرده برداشت و با افشای نام و هویت خود فاش ساخت که به علت فرارش از ایران، رژیم از کوتاه مدتی پس از فرارش به ترکیه، در صدد ربودن و انتقال او به ایران بود و سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) این جریان را زیر نظر داشتند. او گفت که جمعا پانزده تن در این ماجرای ناموفق بازداشت شده اند که سه تن از آنان ایرانی هستند. در گزارش پیشین گفته شده بود که همسر او با دریافت پول محل سکونت او را به ماموران تروریستی رژیم اطلاع داده بود، ولی اکنون معلوم می شود که این زن، به صورت “پرستو” رفتار می کرده و از ابتدا ماموریت داشته که امکانات ربودن و انتقال او به ایران را فراهم سازد.

فردی که حکومت بیش از دو سال در تلاش برای ربودن و انتقال او به ایران بود، سرگرد مهرداد آبدارچی نام دارد که خلبان هوانیروز ارتش در حکومت اسلامی ایران بوده است. وی به علی جوانمردی در این مصاحبه گفت که از کودکی مایل بود به خلبانی بپردازد و در حکومت ایران به این هدف رسید و به درجه سرگردی هوانیروز ارتقاء یافت ولی به تدریج متوجه شد که حتی ارتش ایران نیز عملا توسط سپاه پاسداران اداره می شود و سرشار از ستم و سرکوب و فساد است و تصمیم گرفت از ارتش خارج شود. ولی رژیم با این استدلال که برای آموزش وی سرمایه کلانی هزینه شده، این درخواست او را رد کرد و وی بالاخره تصمیم به فرار گرفت.

سرگرد آبدارچی در این مصاحبه گفت که در یک سال اولی که به ترکیه رسیده بود با ترس بسیار، عملا خود را در خانه زندانی کرده بود، ولی پس از آن که سازمان اطلاعات ترکیه به او توصیه کرد که از امنیت کافی برخوردار است، از خانه بیرون آمد و رستورانی برای امرار معاش برپا کرد و در آن جا یک شهروند ترک که زنش ایرانی بود و فارسی را به روانی صحبت می کرد، با او نرد دوستی ریخت و پس از آن که اعتماد او را کاملا جلب کرد، وی را به بهانه گردش به نزدیکی مرز ایران برد. ولی “میت” آن ها را تحت نظر داشت و فرد ترک به ناچار وی را به محل زندگی بازگرداند و این توطئه خنثی شد.

تلاش بعدی رژیم هنگامی بود که او یک کلاس تدریسی برپا کرد و بانویی ایرانی پیش او به آموزش پرداخت و شبی وی را به شام به خانه خود دعوت کرد و نقشه آن بود که وی را با غذا مسموم و بیهوش کند و ماموران رژیم با این بهانه که او مریض است و باید به بیمارستان برود، وی را از آن خانه بیرون برند و او را به ایران منتقل سازند.

ولی پلیس ترکیه که از پیش از جزئیات توطئه آگاهی داشت، دقایقی پیش از آن که آن بانوی پرستو غذا را روی میز بگذارد، دو ماموری را که در تاکسی بوده و قصد ربودن را داشتند، همراه با آن بانو بازداشت کردند و همزمان، مرد ایرانی که سم را در اختیار پرستو قرار داده و در استانبول بود دستگیر کردند و مزدوران ترک این توطئه نیز دستگیر شدند.

سرگرد آبدارچی به علی جوانمردی گفت که تصور می کند جمعا پانزده تن دستگیر شده اند.

در سال های اخیر، چندین توطئه آدم کشی و یا انتقال مخالفان به داخل ایران با شکست ربوده شده و نشان می دهد که وزارت اطلاعات ایران و سپاه پاسداران، توانایی عملیاتی خود را در سرکوب مخالفان برون مرزی، تا حدی از دست داده اند – ولی توصیه می شود که تلاشگران برون مرزی، همچنان هوشیاری خود را حفظ کنند.