گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا از میزان فروش نفت در جهان


اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید به خاطر افزایش قیمت نفت درآمد خالص صادرات نفت اعضای اوپک در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۹ درصد افزایش یافته و به ۵۶۷ میلیارد دلار رسیده است.

برای سال جاری نیز انتظار می‌رود که این رقم دوباره ۳۰ درصد افزایش یافته و به ۷۳۶ میلیارد دلار برسد.

این گزارش که روز سه شنبه در سایت رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر شد می افزاید که برای سال آینده  به خاطر افت تولید و صادرات دو عضو اپک یعنی ایران و ونزوئلا انتظار می‌رود که درآمد خالص اعضای این سازمان از صادرات نفت به ۷۱۹ میلیارد دلار کاهش یابد.

افت تولید ایران و ونزوئلا در حالی است که برخی دیگر از تولید کنندگان این سازمان مانند عربستان- عراق- لیبی- نیجریه و امارات و همچنین روسیه تولید خود را افزایش می دهند.

این گزارش می افزاید که ایران در سال گذشته میلادی از ناحیه صادرات نفت خام ۵۵ میلیارد دلار درآمد خالص داشته است که نسبت به سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۴۵ درصد افزایش داشته است.

این میزان رشد بالای درآمد به خاطر افزایش همزمان حجم صادرات کشور بعد از برجام و همچنین افزایش قیمت نفت بوده است به طوری که سهم ایران از درآمد صادرات نفت کل اوپک از زیر ۵ درصد در سال ۲۰۱۳ به ده درصد در سال ۲۰۱۷رسیده است.

درآمد خالص جمهوری اسلامی از میزان صادرات نفت طی هفت ماه  جاری نیز ۴۱ میلیارد دلار بوده است اما این گزارش می گوید که صادرات نفت شامل میعانات گازی ایران در ماه اگوست حدود ۱۹ درصد یعنی نیم میلیون بشکه در روز کاهش نشان داده است.

آمارهای منتشر شده در رسانه‌ها و برخی سازمان های بین المللی نیز حاکی از آن است که صادرات نفت ایران در ماه جاری (سپتامبر) دوباره ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافته و به یک و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است ایران زمانی ۶ میلیون بشکه نفت به خارج از کشور صادر می‌کرد.

آمریکا قرار است از روز ۱۳ آبان امسال تحریم‌های نفتی علیه ایران را به اجرا بگذارد و در نظر دارد صادرات نفت کشور را تا آن زمان به محدوده یک میلیون بشکه کاهش دهد.