گزارش از تهران: سپاه پاسداران، با کمک وزارت بهداشت بر اطلاعات شخصی مردم دست یافته است

در تهران فاش شد که سپاه پاسداران به کمک وزارت بهداشت توانسته است به اطلاعات مردم ایران دست یابد. سازمان ثبت احوال حکومت ایران اعلام کرده است به دلیل “تخلف” وزارت بهداشت در بارگذاری اطلاعات افراد در سامانه غربالگری ویروس کرونا، همکاری خود را با این وزارتخانه قطع می کند.

سیف الله ابوترابی، گفته است که وزارت بهداشت با این اقدام از تفاهم همکاری مشترک تخلف کرده و اطلاعات شهروندان ایرانی را در معرض سوء استفاده مقامات امنیتی  قرار داده است.

در این گزارش آمده است  طی روزهای اخیر در ایران  اطلاعات ثبتی میلیون‌ها ایرانی شامل نام، شماره تماس و کد ملی لو رفته و در حال خرید و فروش در بازارهای غیرقانونی است. وزارت ارتباطات ایران وجود اشکالات فنی و امنیتی در این سامانه و خرید و فروش اطلاعات آن را تایید کرده است.

ابوترابی گفته که لو رفتن همین اطلاعات اولیه برای سوءاستفاده از شهروندان کفایت می کند.به همین دلیل  تا اطلاع ثانوی همکاری وزارت بهداشت و ثبت احوال و ارائه اطلاعات افراد به این وزارتخانه متوقف شده است”.

با شیوع ویروس کرونا در ایران که بر اساس آمار رسمی جان بیش از ۳ هزار و ۴۵۰ ایرانی را گرفته، وزارت بهداشت با همکاری سازمان ثبت یک سایت اینترنتی راه اندازی کرد تا افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ را شناسایی کند.و

شهروندان ایرانی با ثبت اطلاعاتی همچون نام و شماره تماس و کد ملی، گزارش وضعیت جسمی و سلامت خود را مطابق یک راهنمای پزشکی در این سایت وارد می کردند.

وزارت بهداشت حکومت ایران درباره انچه سازمان ثبت احوال گفته، تاکنون  اظهار نظری نکرده است.