گزارش: «اسرائیل از روسیه خواسته است جلوی قاچاق اسلحه ایرانی به سوریه و سامانه ضد هوایی را بگیرد»

یک سامانه خبری انگلیسی زبان در گزارشی نوشت که اسرائیل به طور محرمانه از دولت روسیه درخواست کرده جلوی قاچاق اسلحه از ایران به سوریه را بگیرد. اسرائیل در کمتر از سه سال اخیر، صدها بار محموله های تسلیحاتی ارسالی از ایران به سوریه را مورد حمله قرار داده و انبارهای اسلحه را نابود کرده است.

نشریه خبری breaking defense به مفهوم “اخبار فوری دفاعی” در گزارش خود در این زمینه نوشت: دولت اسرائیل در تماس محرمانه با روسیه، از آن کشور درخواست کرده است جلوی ادامه ارسال اسلحه از ایران به سوریه را بگیرد. در این گزارش ارزیابی نشده که دولت و ارتش روسیه تا چه حد نسبت به این درخواست اسرائیل واکنش نشان داده اند.

به گفته آگاهان، رژیم ایران از دو راه عمده می کوشد به فرستادن اسلحه به سوریه ادامه دهد. بخشی از این جنگ افزارها به لبنان انتقال می یابد و در اختیار حزب الله قرار می گیرد.

بخش اعظم تسلیحات ارسالی ایران، از طریق هوایی و توسط شرکت هواپیمایی ماهان به دمشق می رسد. شناسایی این محموله ها برای اسرائیل آسان است و ساعاتی پس از آن که تسلیحات به انبار منتقل شد، پرنده های نظامی اسرائیل آن را نابود می کنند.

ولی شیوه دیگری برای رساندن اسلحه از ایران به سوریه وجود دارد که کنترل آن، برای اسرائیل دشوار و حتی غیر ممکن است و آن، راه زمینی می باشدو

رژیم ایران با کمک عناصری که در کردستان عراق و دیگر مناطق آن کشور اجیر کرده، توسط کامیون و حتی گاهی با اسب و قاطر سلاح هایی را به سوریه قاچاق می کند.

علاوه بر این، رژیم ایران هم اکنون مشغول ساخت یک قرارگاه بزرگ نظامی در تلاقی بین مرزهای سوریه با عراق است که در ناحیه البوکمال در دست احداث است و آن را “قرارگاه امام علی” نام نهاده اند. برنامه رژیم ایران آن است که تسلیحات زمینی از ایران و از طریق خاک عراق به این قرارگاه برسد و از آن جا به داخل سوریه و به آن سوی مرزهای لبنان فرستاده شود.

نشریه انگلیسی زبان  breaking defense  نوشت: اسرائیل از روسیه به ویژه درخواست کرده که از رسیدن سامانه های ضد هوایی رژیم ایران به سوریه جلوگیری شود تا مانع ادامه حملات نیروی هوایی اسرائیل به انبارهای اسلحه رژیم ایران در سوریه نگردد.

در یک گزارش دیگر آمده است که شش تن خرابکارانی که هفته پیش از داخل سوریه به مرز اسرائیل نزدیک شده و قصد کارگذاری بمب در مسیر عبور سربازان اسرائیلی را داشت، از عوامل حکومت اسلامی ایران بوده اند. اسرائیل در گزارش های پیشین نسبت به هویت آمران این اقدام خرابکاری ابراز بی اطلاعی کرده بود. ولی چند روز بعد، به دنبال اطلاعات گردآوری شده، محافل نظامی اسرائیل می گویند که این افراد به دستور سپاه قدس در دمشق، به نزدیکی مرز اسرائیل فرستاده شده بودند.