گزارش: «اسرائیل در حمله پهپادی به مرکز سانتریفیوژها در کرج تکنولوژی بسیار پیشرفته به کار برد»

نخست وزیر جدید اسرائیل، نفتالی بنت یک بار دیگر به حکومت اسلامی ایران هشدار داد که اسرائیل در برابر ادامه برنامه های هسته ای آن حکومت دست به روی دست نخواهد گذاشت و از امنیت خود به هر طریق ممکن استفاده خواهد کرد.

بنت  که در آیین یادبود سربازان جان باخته اسرائیل در جنگ هفت سال پیش با حماس در غزه سخن می گفت، تاکید کرد که اسرائیل برای رسیدن به این هدف، پیشرفته ترین تکنولوژی ها را به کار برده و می برد.

آگاهان امور نظامی می گویند که به کار بردن واژه “تکنولوژی های جدید” اشاره ای به انفجار در مرکز تولید سانتریفیوژهای نسل جدید در کرج دارد که درباره چگونگی آن، گزارش های ضد و نقیضی از جانب مقامات حکومت اسلامی ایران انتشار یافته است.

در حالی که برخی مقامات می گویند که این انفجار توسط یک پهپاد تهاجمی رخ داده، قرارگاه هوایی خاتم الانبیاء این احتمال را قاطعانه رد کرد و گفت که انفجار در اثر خرابکاری از داخل بوده است.

ابتدا ادعا شده بود که محل منفجر شده مرکز تولید واکسن برکت بوده و دشمنان رژیم این مرکز را هدف قرار داده بودند. ولی خیلی زود معلوم شد که این ادعا دروغ بوده و در آن مکان قطعات سانتریفیوژهای پیشرفته تولید می شده است.

حکومت ایران ادعا کرد که هیچگونه خسارت یا تلفاتی وارد نشده است. اما منابع خبری اسرائیلی می گویند که خسارات جدی بوده، گرچه درباره ابعاد آن اطلاع دقیقی در دست نیست.

رسانه های اسرائیلی بی آن که جزئیات مشخصی را از شیوه حمله به این مرکز در حومه شهر کرج داشته باشند، گزارش دادند که این اقدام با پیشرفته ترین شیوه تکنولوژی انجام گرفته که برای نخستین بار در انهدام مراکز حزب الله لبنان در محله شیعه نشین الضاحیه در بیروت مورد استفاده قرار گرفت.

درباره این شیوه هیچ توضیحات دقیقی داده نشده و ارتش اسرائیل آن را یک امر بسیار سری تلقی می کند.

دو سال پیش مکانی در محله شیعه نشین که مرکز حساس فعالیت های جنگی حزب الله لبنان محسوب می گردید، مورد حمله پهپادی قرار گرفت و آسیب جدی به آن وارد آمد.

نیویورک تایمز در گزارش روز گذشته خود نوشته بود که این مرکز تولید سانتریفیوژهای نسل جدید، در فهرست اماکنی قرار داشت که اسرائیل دو سال پیش به دولت پرزیدنت ترامپ ارائه کرد و اعلام داشت که باید منهدم شود.

علیرغم این گفته ها، مقامات اسرائیلی هنوز به طور صریح مسئولیت این حادثه را به عهده نگرفته اند.

همچنین، توضیح داده نشده که منظور از به کار بردن “تکنولوژی بسیار پیشرفته پهپادی” چیست.