گزارش: اسرائیل همراه با چند کشور عرب، در عملیات ضد داعش به رهبری آمریکا شرکت دارد

این ارزیابی که اسرائیل ممکن است در کنار کشورهای عرب در سرکوب داعش در منطقه سهیم گردد، ممکن است سرپوشی برای برپایی ائتلاف نظامی علیه حکومت ایران باشد

یک شبکه تلویزیونی اسرائیل می گوید که همکاری های پنهان بین اسرائیل و عربستان سعودی که در راس آن امیرنشین های عرب در حوزه خلیج فارس قرار دارد، ارتقاء می یابد و قرار است اسرائیل در کنار آن کشورها و با رهنمود ایالات متحده، در مبارزه علیه داعش شرکت جوید.

دولت واشنگتن از مدتی پیش گفته بود که قصد دارد یک ائتلاف نظامی با شرکت کشورهای میانه رو عرب علیه زیاده خواهی های حکومت ایران برپا کند که اسرائیل نیز در آن نقش داشته باشد.

درباره میزان پیشرفت این تلاش خبری در دست نیست – گرچه این احتمال وجود دارد که تلاش ها همچنان ادامه می یابد، ولی ایالات متحده صلاح نمی داند درباره آن خبری انتشار دهد.

این ارزیابی که اسرائیل ممکن است در کنار کشورهای عرب در سرکوب داعش در منطقه سهیم گردد، ممکن است سرپوشی برای برپایی ائتلاف نظامی علیه حکومت ایران باشد.

اسرائیل تا کنون در مبارزه علیه داعش هیچ دخالتی نداشته، زیرا خود را به مساله فلسطینی ها به سختی درگیر می بیند و مایل نیست جبهه تازه ای بگشاید.

با این همه، یادآوری می شود که در سال های اخیر چند مورد درگیری مرزی با داعش رخ داده که با پاسخ کوبنده اسرائیل روبرو شده است.

انتشار خبر درباره همکاری های احتمالی اسرائیل و کشورهای عرب، پس از آن انتشار می یابد که از دیدار بین فرماندهان ارتش های اسرائیل و عربستان سعودی، در حاشیه یک همایش امنیتی که توسط ارتش آمریکا در واشنگتن برگزار شده بود، خبر رسید.

گرچه سخنگوی ارتش اسرائیل حاضر نشد نسبت به این خبر واکنشی نشان دهد، اصل این دیدار تکذیب نشده است.

این واقعیت که فرماندهان ارتش های اسرائیل، اردن و عربستان سعودی در یک همایش مشترک در ایالات متحده حضور داشتند، به گزارش دیگری پیوند می خورد که به موجب آن، رئیس سرویس امنیت خارجی اسرائیل موساد mossad  یُوسی کُهِن در یک همایش بین المللی در نیویورک سخنرانی کرد که وزیر خارجه عربستان سعودی نیز در آن حضور داشت و شماری از دیپلمات های امیرنشین های حوزه خلیج فارس نیز در آن شرکت کردند.

اعراب در گذشته اسرائیل را مورد تحریم شدید قرار داده بودند و در هیچ همایشی که اسرائیل در آن شرکت داشته باشد، حضور نمی یافتند.

در گزارش شبکه تلویزیونی اسرائیل آمده است که اسرائیل در یک نیروی بین المللی نیز که در اردن علیه ترور می جنگد حضور فعال دارد. این نیرو شامل ماموران اطلاعاتی و عملیاتی از ۲۱ کشور جهان است که اسرائیل نیز در آن عضویت دارد و از خاک اردن عمل می کند.