گزارش: اطلاعاتی که اسرائیل و آمریکا به آلمان دادند، در تصمیم آن کشور برای تحریم حزب الله موثر بود

ابراز خشم حکومت ایران نسبت به اقدام دولت آلمان در ممنوع ساختن فعالیت های حزب الله لبنان در آن کشور همچنان ادامه دارد و مقامات وزارت خارجه ایران به دولت برلین هشدار داده اند که اگر این تصمیم را باطل نکنند، با اقدامات تلافی جویانه رژیم ایران روبرو خواهند شد. ولی آشنایان امور ایران ارزیابی می کنند که این سخنان یک تهدید توخالی است، زیرا در شرائط امروز، بیش از آن که آلمان به رژیم ایران نیاز داشته باشد، حکومت ایران است که نیازمند همکاری و پشتیبانی آلمان است.

حکومت ایران ادعا کرد که دولت آلمان زیر فشار اسرائیل و ایالات متحده، و برای خوشامد آن دو کشور به این تصمیم دست زده است. ولی واقعیت امر آن است که دولت برلین پس از دریافت یک رشته اطلاعات موثق از سرویس امنیت خارجی اسرائیل و دولت آمریکا بود که به ابعاد رخنه یابی تروریستی حزب الله پی برد و تصمیم گرفت فعالیت های آن در آلمان را ممنوع کند.

همکاری های اطلاعاتی بین دولت های جهان یک امر عادی است و بسیاری از سرویس های امنیتی کشورهای جهان، در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری های گسترده ای دارند.

حکومت ایران در همه موارد پیشین فعالیت های جاسوسی و خرابکاری آن، که به بازداشت و حتی محکومیت عوامل بازداشت شده انجامیده، ادعا کرده که اسرائیل و آمریکا بودند که با ارائه اطلاعات جعلی، موجب محکومیت و یا بازداشت این افراد شده اند. رژیم ایران ظاهرا ادعا می کند که مقامات سرویس های اطلاعاتی غربی افرادی بیسواد و بی تجربه و ناآگاه هستند که تحت تاثیر اطلاعات ارائه شده از جانب اسرائیل قرار می گیرند.

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل تایید کرد که سرویس امنیت خارجی اسرائیل، شاباک، اخیرا اطلاعاتی در اختیار دولت آلمان قرار داد که یکی از عوامل تصمیم اخیر بود.

آگاهان می گویند که بسته شدن مساجد و مراکز فرهنگی حزب الله در آلمان، شربه شدیدی بر دامنه فعالیت های تروریستی رژیم ایران در غرب اروپا خواهد بود. واکنش خشمگینی که حکومت ایران نسبت به این اقدام دولت آلمان نشان داد، چنین ارزیابی را تایید می کند.

اقدام دولت آلمان، در شرایطی که رژیم ایران به هشدارهای کشورهای اروپایی در رابطه با برنامه های موشکی و اتمی خود روبرو می باشد، و همچنین کارزار دیپلماتیک آمریکا در دفاع از ادامه تحریم تسلیحاتی رژیم ایران، مشکلات تازه ای برای آن حکومت به وجود می آورد.

یک دیدگاه

  1. سودده بودن حزب الملا برای قدرتهای استعماری اروپا، آلمان فرانسه و انگلستان به حدی است که زمانی که سربازان آمریکایی با بمب های کنار جاده ای حزبملا کشته می شدند این کشورها همچنان به حمایت از حزبملا ادامه دادند. احتمالا آلمان نیز به زودی مکان و اختیارات جدیدی به حزبملا واگذار می کند تا جریان ترورها و پولها ادامه یابد.

Comments are closed.