گزارش اف بی آی: «آنچه در بندر بیروت منفجر شد، ۲۰ درصد حجم محموله اصلی نیترات آمونیوم بوده است»

اداره تحقیقات فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) اعلام کرد که حجم نیترات آمونیوم منفجرشده در بندر بیروت، فقط ۲۰ درصد از محموله‌ای است که در سال ۲۰۱۳ در این بندر تخلیه شده است.

به گزارش «الشرق الاوسط»، در گزارش اف‌بی‌آی، که در ۷ اکتبر گذشته تنظیم شده اما این هفته در رسانه‌ها منتشر شده آمده که در روز انفجار ۵۵۲ تُن نیترات آمونیوم در بندر بیروت منفجر شده و این بسیار کم‌تر از ۲۷۵۴ تُن از این ماده است که در سال ۲۰۱۳ از یک کشتی روسیه‌ای در بندر تخلیه شده است.

این محموله توسط یک کشتی اجاره‌ای روسیه از گرجستان به موزامبیک می‌رفت که در نوامبر ۲۰۱۳ به دستور مقامات لبنان مجبور به پهلو گرفتن در بندر بیروت شد و این محموله را در این بندر تخلیه کرد و به علت مسائل حقوقی و قضائی این محموله از آن زمان در بندر بیروت ماند تا اینکه در ۴ اوت سال گذشته موجب انفجاری مهیب در شد که بندر بیروت و بخش بزرگی از شهر بیروت را ویران کرد.

گزارش اف‌بی‌آی توضیحی درباره این ناسازگاری میان حجم منفجر شده و حجم تخلیه شده در بندر و اینکه مابقی این محموله چه سرانجامی پیدا کرده نداده است.

پیش از این به دعوت دولت لبنان کارشناسان اداره تحقیقات فدرال امریکا برای تحقیق و تفحص درباره این حادثه وارد لبنان شدند.

در ماه دسامبر گذشته نیز «حسان دیاب»، نخست‌وزیر مستعفی لبنان، در اظهاراتی که در مطبوعات لبنان شوک بزرگی ایجاد کرد گفت: « گزارش اف بی آی نشان می دهد که حجم نیترات آمونیوم منفجر شده در بندر بیروت ۵۰۰ تُن بوده اما طبق گزارش ها در بندر ۲۷۰۰ تن نیترات آمونیوم بوده است، ۲۲۰۰ تُن بقیه کجاست؟»