گزارش: ایالات متحده به شدت می کوشد رهبران عربستان را تشویق کنند، با امارات همگام شوند

منابع خبری امریکایی گزارش می دهند که دولت واشنگتن به شدت می کوشد دولت عربستان سعودی را تشویق کند که نمایندگانی به ابوظبی بفرستد تا در کنفرانس عالی مشترک امارات – اسرائیل – آمریکا حضور داشته باشند. ولی بعید می نماید که دولت ریاض چنین پیشنهادی را بپذیرد.

آگاهان می گویند: با آن که عربستان برای نخستین بار به هواپیمای العال اجازه داده از حریم هوایی آن کشور به سوی امارات پرواز کند، ولی در علنی سازی روابط خود با اسرائیل، همچنان با احتیاط بسیار رفتار می کند و در انتظار پیامدها و بازتاب اقدام سیاسی شجاعانه امارات است تا خود نیز در این باره تصمیم بگیرد.

دیگر امیرنشین های عرب نیز در حال حاضر سیاست انتظار را ترجیح می دهند و هنوز به اقدامات تشویق آمیز ایالات متحده پاسخ موافق نداده اند.

آگاهان می گویند که اگر عربستان تصمیم بگیرد با ایالات متحده روابط سیاسی برقرار سازد، بی تردید چهار امیرنشین دیگر خلیج فارس، یعنی عُمان، بحرین، قطر و کویت نیز دیر یا زود به این روند خواهند پیوست. در حال حاضر، بیشترین احتمال آن است که بحرین و عمان به اقدام امارات بپیوندند.

جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و مشاور ارشد او در امور خاورمیانه، شب گذشته (یکشنبه) در مصاحبه ای با رسانه های اسرائیل گفت احتمال دارد که در طول روزهای آینده، نمایندگانی از عربستان سعودی، به مذاکرات در ابوظبی بپیوندند.

آگاهان می گویند: همه عواملی که موجب ایجاد دوستی بین امارات و اسرائیل گردید، در مورد عربستان نیز صدق می کند و بنابراین بسیار طبیعی خواهد بود که دولت ریاض نیز شهامت دیپلماتیک نشان دهد و در این راه گام گذارد.