گزارش: به دنبال تعرض موشکی رژیم ایران علیه آمریکا، نرخ نفت در بازار جهانی، پایین آمد

آسوشیتدپرس گزارش داد که حتی پس از حملات موشکی اخیر سپاه پاسداران به پایگاه نیروهای آمریکا در عراق، نرخ جهانی نفت نه تنها بالا نرفت، بلکه بازار جهانی واکنش معکوس نشان داد و نرخ نفت در معاملات بین المللی کاهش یافت.

در این گزارش امده است : بر خلاف برخی ارزیابی ها، در پی این حمله، بازار نفت متلاطم نشد. و این در حالی که  انتظار می‌رفت بازار نفت، سیر صعودی داشته باشد ولی امروز قیمت طلای سیاه “سقوط” کرد. و بازارهای سهام هم دوباره به وضعیت متعادل خود باز گشتند .

آسو شیتدپرس نوشت:  پس از حملات موشکی امروز سپاه پاسداران ایران، قیمت‌ نفت خام در بازار معاملات اروپا، “پایین و پایین‌تر” آمد.

در این گزارش امده است :قیمت نفت “برنت” و “وست تگزاس اینترمدیت” (WTI)، بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق، افزایش صعودی پیدا کرد.

خبرگزاری آلمان (DPA)، نیز  دو روز پیش، گزارش داد که قیمت هر بشکه نفت “وست تگزاس اینترمیدیت” به ۶۴ دلار و ۷۲ سنت رسیده که بالاترین قیمت از ماه آوریل ۲۰۱۹ بوده است.

در این گزارش امده که این افزایش قیمت رسیدن به “اوج قله سوددهی” توصیف شده  آن هم به این دلیل که ایران “در حال حاضر” به حملات موشکی خود پایان داده است. به اعتقاد کارشناسان، به نظر می‌رسد “حکومت ایران” در ضربه زدن به آمریکا و اقدامات تلافی‌جویانه، “به اندازه و با دقت” عمل کرده‌اند.

این خبرگزاری در ادامه، با اشاره به سخنان روز گذشته (چهارشنبه ) پرزیدنت  ترامپ گفت: «به نظر می‌رسد ایران سیاست خویشتن‌دارانه در پیش گرفته است. این موضوعی خوب برای همه طرف‌ها و موضوعی بسیار خوب برای جهان است.»

محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران نیز پیشتر در توئیتی نوشت:  ایران “به دنبال تشدید تنش‌ها یا جنگ نیست”.

فواد رزاق‌زاده، تحلیل‌گر فورکس‌ دات‌ کام (Forex.com) نوشت که دیر یا زود سرمایه‌گذاران متوجه می‌شوند که عرضه نفت خارج از تولید اوپک، خود باعث اختلال‌هایی در خاورمیانه می‌شود.

بازارهای جهانی سهام هم از کاهش یافتن تنش‌های منطقه تاثیر پذیرفتند. با پایان یافتن معاملات اروپا، بیشتر معاملات انجام شده، تغییرات مثبت را نشان می‌دهد. سهام در بازارهای فرانکفورت ۰.۷ درصد و پاریس ۰.۳ درصد افزایش نشان داده است. سهام لندن اما امروز، تغییر به خود ندیده است.

تحلیلگر اقتصادی ThinkMarkets  نیز گفت: ترس و نگرانی از شدت گرفتن تنش‌ها “کوتاه‌مدت” است، چرا که دولت ایالات متحده آمریکا از واکنش تحریک‌آمیز نظامی ‌علیه حملات اخیر ایران، خودداری و جلوگیری کرد.