گزارش تایید نشده: شماری افراد وابسته به سپاه قدس در “قرارگاه امام علی” در سوریه، در حمله اسرائیلی کشته شده اند

کوتاه مدتی پس از انتشار این خبر که ارتش اسرائیل شماری از مواضع ارتش سوریه را مورد حمله قرار داده، نهاد دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که هواپیماهای ناشناس دوباره قرارگاه امام علی در البوکمال سوریه را مورد حمله قرار داده و شمار نامعلومی از افراد مسلح وابسته به حکومت اسلامی ایران را هلاک کرده اند. این گزارش هنوز از منابع خبری دیگر تایید نشده و اسرائیل نیز واکنشی نسبت به آن نشان نداده است.

اکنون حدود یک سال است که حکومت ایران به ساخت بزرگترین پادگان نظامی خود در خط مرزی سوریه با عراق ادامه می دهد و آن را “قرارگاه امام علی” نام نهاده و اسرائیل می کوشد از برپایی آن جلوگیری کند.

رژیم ایران برای ساخت این پادگان شمار زیادی از کارگران شیعه عراقی و کارگران سوری را استخدام کرده، ولی نظارت بر کار آن ها را افسران سپاه پاسداران به عهده دارند.

رژیم ایران هرگز ساخت این پایگاه را مورد تایید قرار نداده و اسرائیل نیز هرگز حمله به آن را مورد تایید قرار نداده، ولی مقامات این کشور به طور کلی گفته اند که به همه اقدامات لازم برای جلوگیری از استقرار نیروهای سپاه قدس در سوریه ادامه خواهند داد.

در عملیاتی که ارتش اسرائیل وقوع آن را تایید کرد، پرنده های نظامی اسرائیل شب گذشته شماری از مواضع ارتش سوریه را در خاک آن کشور هدف حمله قرار دارند.

این اقدام هوایی، واکنش اسرائیل به تلاش خنثی شده عوامل تروریستی بود که دو شب پیش (یکشنبه) از سوریه به خاک اسرائیل حمله برده و مشغول کار گذاری یک بمب کنار جاده ای بودند. ارتش اسرائیل در یک عملیات پیچیده، و علیرغم تاریکی مطلقی که در آن ناحیه برقرار بود، توانست هر چهار نفر را پیش از آن که موفق به فرار شوند به هلاکت برساند.

اسرائیل اعلام کرده است که مسئولیت هر نوع عملیات تعرض از خاک سوریه را متوجه دولت دمشق می داند و نسبت به آن عکس العمل نظامی نشان خواهد داد.

با آن که هر چهار نفر خرابکار، توسط ارتش اسرائیل به هلاکت رسیدند، ولی ارتش اسرائیل لازم دید با بمباران مواضع نظامی در داخل سوریه، به دولت دمشق پیام دهد که چنین تعرضاتی را تحمل نخواهد کرد.

اسرائیل برای سوریه و لبنان روشن ساخته که مهم نیست کدام گروه و یا افرادی از داخل خاک آن ها به تعرض علیه اسرائیل دست بزنند، بلکه مسؤولیت متوجه دولت آن دو کشور است که وظیفه دارند از انجام چنین تعرضی علیه کشور همسایه جلوگیری کنند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در جریان حمله شب گذشته که با کمک چنگ میخ خت . بالگردها و چند نوع دیگر از پرنده های نظامی صورت گرفت، سامانه های توپخانه و ضد موشکی ارتش سوریه و همچنین شماری از پایگاه های گردآوری اطلاعات نظامی سوریه منهدم گردید تا دولت دمشق نگذارد از خاک آن کشور، دوباره به اسرائیل تعرض شود.

در اسرائیل ارزیابی می شود که چهار خرابکاری که در جریان کارگذاری بمب در مرز اسرائیل کشته شدند، افراد وابسته به سپاه پاسداران بوده اند.

پیشتر این احتمال مطرح بود که افراد حزب الله لبنان عامل این تعرض ناکام بوده اند تا تلاقی مرگ یک فرمانده حزب الله در جریان بمباران اسرائیلی در سوریه را گرفته باشند.

در این میان، آمادگی جنگی در شمال اسرائیل همچنان ادامه دارد تا هرگونه تعرض احتمالی حزب الله به خاک اسرائیل خنثی شود.

وزیر دفاع اسرائیل و امیران ارتش هشدار داده اند که اگر حزب الله درصدد برآید از داخل خاک لبنان به تعرضی علیه اسرائیل دست بزند، زیرساخت های کشور لبنان به شدت آسیب خواهد دید.

در مورد لبنان نیز، دولت اسرائیل حکومت مرکزی را مسئول می داند و وظیفه آن می داند که حزب الله را خلع سلاح کند و یا از عملیات تعرضی آن علیه اسرائیل جلوگیری نماید.