گزارش تحلیلی:اسرائیل در حالی به رفح حمله میکند که دولت بایدن از کمک نظامی به اسرائیل خودداری میکند

در حالی که اسرائیل عملیات خود در رفح را پیش می‌برد یک مقام ارشد دولت بایدن، که خواست نامش فاش نشود، به رسانه‌ها گفت آمریکا هفته گذشته یک محموله بمب برای اسرائیل را به دلیل نگرانی از ادامه عملیات زمینی بزرگ در رفح متوقف کرد. به گزارش آسوشیتد پرس، قرار بود این محموله شامل ۱۸۰۰ بمب ۹۰۰کیلویی و ۱۷۰۰ بمب ۲۲۵کیلویی باشد.

با این حال دولت اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو تصمیم به آغاز عملیات در رفح گرفت و شب گذشته نیز نتانیاهو طی سخنانی از تصمیم کابینه نظامی اسرائیل دفاع کرد.

نتانیاهو در ادامه گفت:حمله به رفح دو هدف اصلی جنگ را دنبال می کند: بازگشت ربوده شدگان ما و از بین بردن حماس. اسرائیل اما در گزارش دیگری  با اشاره به عملیات در رفح به نقل از یک مقام ارشد دولت بایدن نوشت: «از آنجایی که به نظر می‌رسید رهبران اسرائیل در ماه گذشته به یک نقطه تصمیم‌گیری درباره چنین عملیاتی نزدیک می‌شوند، ما شروع کردیم به بررسی دقیق انتقال تسلیحات پیشنهادی به اسرائیل، که ممکن بود در رفح استفاده شود.»

رسانه‌های فلسطینی از حملات توپخانه‌ای اسرائیل به شرق رفح خبر دادند.

همچنین ارتش اسرائیل اعلام کرد که شب گذشته حملاتی را علیه مواضع حزب‌الله در شش منطقه مختلف در جنوب لبنان انجام داده است

وزارت خارجه قطر حمله اسرائیل به رفح را به شدت محکوم کرد و خواستار مداخله بین المللی برای جلوگیری از حمله زمینی به این شهر شد