گزارش تحلیلی:چرا مذاکرات اتمی در وین متوقف شد؟

واشنگتن پست گزارش داد، مذاکرات هسته‌ای رژیم ایران و قدرت‌های جهانی روز جمعه پس از آن که گزارش شد روسیه با ابراز مخالفت‌ها نسبت به مشارکت خود در زمانی که تحت تحریم‌های آمریکا به دلیل حمله به اوکراین بود، مذاکرات را به حالت تعلیق درآورد.

جوزپ بورل فونتلس، نماینده عالی اتحادیه اروپا برای امور خارجه و سیاست امنیتی، در توییتر نوشت که مذاکرات در وین با استناد به «عوامل خارجی» «متوقف» شده است.

او گفت: «متن نهایی اساسا آماده و روی میز است. به‌عنوان هماهنگ‌کننده، من به همراه تیمم به تماس با همه شرکت‌کنندگان برجام و ایالات متحده برای غلبه بر وضعیت فعلی و بستن توافق ادامه خواهم داد.»

مذاکرات رژیم ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و همچنین اتحادیه اروپا در طول سال گذشته چندین دور را پشت سر گذاشته است. بسیاری انتظار داشتند که این دور اخیر آخرین تلاش برای بازگرداندن رژیم ایران به انطباق مجدد  با برنامه اقدام هماهنگ مشترک ۲۰۱۵ (برجام) و تعهداتش باشد.

بر اساس این توافق، انتظار می رود که ایالات متحده تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ را پس از خروج از توافق در ماه مه ۲۰۱۸ لغو کند و ایران باید به پایبندی به توافق و عقب نشینی از پیشرفت های خود در برنامه هسته ای خود بازگردد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حتی یک تریبون برای مراسم پایانی که قبلاً در هتل Palais Coburg وین، جایی که مذاکرات در آن برگزار شده بود، برپا شده بود، و اعلام توافق قریب‌الوقوع بود.

روز پنجشنبه، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، گفت که توافق جدید “نزدیک است” و افزود که “این واقعاً به بستگی به تعداد بسیار کمی از مسائل باقی مانده وابسته  است.”

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات برجامی وین، امروز جمعه ۲۰ اسفند ماه، با عجله و سراسیمه این شهر را ترک کرد و به ایران بازگشت.

ترک محل مذاکرات هسته‌ای توسط علی باقری کنی در حالی صورت می‌گیرد که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توییتر از توقف مذاکرات احیای برجام در پایتخت اتریش به دلیل عوامل خارجی خبر داده بود.

به گفته برخی از ناظران، سنگ‌اندازی روسیه در روند مذاکرات هسته‌ای باعث شده که توافق جمهوری اسلامی با کشورهای غربی چشم‌انداز روشنی نداشته باشد.

استفانی لیختن‌اشتاین، خبرنگار حوزه سیاست خارجی نشریه‌هایی همچون پولیتیکو، فارن پالیسی و ایندیپندت که از وین اخبار مربوط به مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی را پوشش می‌دهد، روز گذشته در پیامی توییتری از توقف مذاکرات هسته‌ای خبر داده بود.

وی درباره دلیل توقف مذاکرات نوشت: به دلیل درخواست روسیه در آخرین لحظه درباره معافیت این کشور از تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، مذاکرات به بن‌بست رسیده است.