گزارش تحلیلی: آیا سال نو میلادی، با بروز جنگ از جانب آمریکا و اسرائیل علیه ایران آغاز می شود؟

با نزدیک شدن سال مرگ قاسم سلیمانی، ارتش های آمریکا و اسرائیل به یک رشته عملیات هشدار دهنده دست زده اند که علت آن، تهدیدهای مداوم مقامات حکومت ایران است که همچنان شنیده می شود.

ظاهرا چنین حضور نظامی و تدارکات امنیتی می تواند منطقه را به آستانه جنگ بکشاند. ولی ارزیابی های حکایت از آن دارد که مقامات سیاسی حکومت ایران و حتی سپاه پاسداران پیام های هشدار دهنده ایالات متحده را درک کرده و از وخامت وضع خود آگاهی دارند و از این رو، بسیار مواظب هستند به اقدامی دست نزنند که موجب بروز یک درگیری ناخواسته شود که ممکن است به یک جنگ تمام عیار کشانده شود.

با توجه به این وضع بود که امروز (پنجشنبه) شماری از فرماندهان نظامی نیز گفتند که انتقام جویی نسبت به هلاکت قاسم سلیمانی، به زمان بستگی ندارد و این تهدید برای همیشه باقی خواهد بود. حسن روحانی نیز گفته بود که ایران حتما انتقام خون سلیمانی را در زمان و مکانی که خود مناسب بداند خواهد گرفت.

رژیم ایران تهدید کرده که این انتقام را از افرادی که عامل قتل بوده اند خواهد گرفت – حتی اگر پس از پایان ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ باشد.

آن ها به عنوان مثال، به سرنوشت سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی پرداختند که روح الله خمینی برای قتل او جایزه ده میلیون دلاری تعیین کرده بود، و این امر موجب شد که رشدی سالیان دراز در مخفیگاه و همراه با محافظ زندگی کند. ولی واقعیت آن که است که رژیم ایران در اجرای این قتل ناکام ماند و سلمان رشدی هنوز زنده و فعال است.

این واقعیت که مساله انتقام گیری نسبت به قتل سلیمانی، در یک نشست غیرعلنی مجلس مورد بحث قرار گرفته، نشان می دهد که رژیم تا چه حد از پیچیده شدن ماجرا و بروز درگیری مسلحانه به هراس افتاده است.

پرواز نمایشیِ دوبارۀ بمب افکن های سنگین آمریکایی بر فراز خلیج فارس، بخشی از هشدارهای مجدد ایالات تحده به سران حکومت ایران بود که مبادا دست از پا خطا کنند. یک بمب افکن سنگین آمریکایی، به طور نمایشی در حریم هوایی اسرائیل به سوختگیری پرداخت تا نشان داده شود که اسرائیل و ایالات متحده در ابراز واکنش نسبت به تهدیدهای امنیتی، دوش به دوش هم گام برمیدارند.

حکومت ایران، موساد اسرائیل را به طراحی و اجرای قتل محسن فخری زاده سرپرست برنامه های اتمی ایران متهم ساخت و تهدید به انتقام گیری کرده است.

رزمایش دو روزه ارتش اسرائیل در بلندی های گولان و در نزدیکی مرز سوریه و آخرین حمله هوایی علیه هدف های نظامی در خاک سوریه که دو روز پیش انجام گرفت،    این ها همه می تواند حلقه هایی از رشته هشدارهایی باشد که ایالات متحده و اسرائیل، به سوی حکومت ایران می فرستند.

ارزیابی مسلم آن است که حتی اگر رژیم ایران قصد انجام انتقام گیری را داشته باشد، خود به صورت مستقیم عمل نخواهد کرد، بلکه آن را به عهده گروه های نیابتی خود خواهد گذاشت. ولی این واقعیت که اسماعیل قاآنی فرمانده کنونی سپاه قدس دوبار به عراق رفت تا گروه های مزدور ایران را از اقدام خودسرانه علیه آمریکا باز دارد، نشان دیگری از این واقعیت است که رژیم ایران در شرایط کنونی، وقوع رویارویی نظامی با ایالات متحده و یا اسرائیل را به صلاح منافع خود نمی داند.